Според експерт украинският президент Володимир Зеленски ще бъде изправен пред разплата, когато войната с Русия приключи. Или от страна на победоносната Москва, или от страна на обществеността, която изисква отговори след колеблива – макар и вдъхновена – съпротива.
„Със сигурност, може би дори по време на войната, но със сигурност след войната, ще има разплата, свързана с провала да се подготвим в достатъчна степен“. Това казва пред Fox News Саймън Шустер, 17-годишен старши кореспондент, отразяващ Русия и Украйна, и автор на предстоящата книга „Шоуменът“.
„Този вид въпроси и упреци вече се появяват на украинската политическа сцена и около кухненските маси в цяла Украйна“, каза Шустер. „Защо Украйна не беше по-подготвена? Защо хората не бяха предупредени повече?“
Шустер е отразявал Украйна и Русия за Time като репортер по международни въпроси. Като започва да прави репортажи на терен в Украйна с анексирането на Крим от Русия през 2014 г.
Той се заема с наблюдение още в началото на кампанията на Зеленски, когато забелязва, че „изгряващият“ комик събужда интерес на президентските избори в Украйна през 2019 г.
„Мисля, че проблемът, с който той се сблъска най-вече, беше, че никой не го приемаше сериозно“, обяснява той, като казва, че не е имал големи проблеми да се срещне лице в лице с тогавашния кандидат Зеленски.
В „Шоуменът“ Шустер разказва за времето, прекарано на терен в Украйна през първата година от руската инвазия.
Той се внедрява в лагера на Зеленски, прекарва време сред съветниците му и получава рядък поглед върху вътрешните механизми на една от най-вдъхновените съпротивителни сили в сблъсъка между Давид и Голиат.
В пролога на книгата се описва един жизнерадостен и енергичен Зеленски, който добре прикрива тревогите си.
Докато печели сърцата на избирателите в крайна сметка с разгромна победа. В края на книгата Зеленски е загубил голяма част от тази искра.
Когато обсъжда „драматичните“ промени на Зеленски през тази първа година на войната, Шустер казва пред Fox News, че някои неща остават такива, каквито са били винаги. Включително упоритостта на украинския президент и доверието в интуицията му. Макар да отбелязва, че в навечерието на инвазията Зеленски продължава да омаловажава риска от реално осъществяване на подобни военни действия.
„Той е много уверен във вземането на решения и бърза с тях“, казва Шустер. „Той не се съмнява в себе си. Веднъж заел позиция, той я изпълнява и няма голямо търпение към хора, които се опитват да го отклонят от дадено решение.“
Като цяло, разбираемо е, че Шустер смята, че Зеленски е станал „в много отношения различен човек“.
След като е започнал да „въплъщава тази личност на военен лидер, както той разбира отговорностите“ на своя пост.
„Това е огромна степен на твърдост, на саможертва, на поемане на риск и, да, настроението, атмосферата в неговата администрация се промени много през месеците“, обяснява Шустер, като изтъква промяната в най-близкото обкръжение на Зеленски като важен фактор.
Шустер определи ранната атмосфера на съветниците на Зеленски като „хаотична група от хора с много объркани и противоречиви послания и мнения“.
Сега Зеленски се обгражда с „по-прецизна и дисциплинирана“ група с по-малко членове. Но с по-голямо чувство на доверие.
„Един от капаните, в които понякога попадат лидерите, е когато се обграждат с малък кръг от много лоялни съветници и достъпът им до информация намалява“, твърди той. „Те чуват за света чрез тези съветници, които често, исторически погледнато, може да се страхуват да предадат лоши или точни новини на шефа. Зеленски има много интересен начин да избегне този капан и аз видях това от първа ръка, докато пътувах с него“, продължи Шустер. „Той пита всекиго за мнението му: Войниците на фронта, оператора и фотографа, които пътуват с него, шофьорите или който и да е друг… и мен, той ме питаше: „Саймън, какво мислиш за това, което се случва навън? Дай ни своето мнение.“
Смисълът е да съгласува това, което чува от онези горе, с хората на фронта. Да установи несъответствията и да избегне проблемите на изолацията.
Шустер настоява, че Зеленски остава изключително популярен дори и с предполагаемите си грешни стъпки във връзка с военните действия.
А на политическото поле все още не се е откроил ясен съперник. Шустер отбеляза, че след кризата в Крим през 2014 г. някои политически партии, ръководени от военни командири, са се оказали неуспешни. И не са успели да повлияят на „някаква значителна част от електората“.
Както тази популярност, така и евентуалните съперници ще зависят до голяма степен от това как в крайна сметка ще приключи войната. А Шустер потвърждава общото убеждение, че Зеленски няма да приеме капитулация или каквито и да било условия, „продиктувани му от руснаците“.
„Мисля, че една от червените линии за него са териториалните отстъпки – отдаване на земя в името на мира“, каза Шустер. „Той не възнамерява да направи това, а социологическите проучвания показват, че украинският народ не иска да го прави.“
Трудно е да си представим условия за мирно споразумение, които биха били приемливи както за него, така и за Русия.
Позициите им все още са много различни, подчертава Шустер. Напоследък Путин заявява доста ясно, че военните му цели не са се променили. Той възнамерява да изпълни целите на войната, която започна на февруари 2022 г.“
„Ако приемете за вярна думата му, това означава завладяване на Украйна. Така че мисля, че нито една от страните няма да отстъпи. А това не предвещава нищо добро за евентуални мирни преговори“, заключава той.
Източник – Fox News/Превод:SafeNews
Още новини четете в секция Свят