Ще бъде изготвена пътна карта, която да идентифицира и ускори дейностите по изпълнението на Зеления енергиен коридор между Азербайджан и България. Министерствата на енергетиката на България, Азербайджан, Турция и Грузия потвърдиха ангажимента си към проекта
Той е от ключово значение за развитие на енергийната свързаност между Югоизточна Европа и Каспийския регион.“ Това съобщи заместник-министърът на енергетиката Кирил Темелков след приключването на четиристранна среща в Истанбул.
Тя се състоя в рамките на форума INRES 2026.
Тази година Втората среща на върха за природните ресурси се проведе под мотото „Енергията и природните ресурси в основата на променящия се свят“ под патронажа на Министерството на енергетиката и природните ресурси на Република Турция и с участието на президента Реджеп Ердоган.
В Истанбул заместник-министърът на енергетиката участва и в панелна дискусия, посветена на предизвикателствата и възможностите пред енергийния преход.
„Говорейки за сигурност на доставките: ключови фактори за постигането ѝ са свързаността и диверсификацията. Не по-малко важни са достъпността на енергията и декарбонизацията на сектора“, посочи Темелков в изказването си.
По думите му, балансираният подход изисква използването на едновременно надеждни и екологични решения.
„Прецизно и аргументирано трябва да се комбинират различни енергийни източници – ядрена енергия, газ, водна енергия, вятърна и слънчева енергия. Формулирайки нашата обща цел – сигурност, надеждни доставки и достъпни цени – трябва много ясно да кажем, че мрежовата свързаност е водещ фактор за постигането ѝ, посочи още Темелков.
Той допълни, че тя трябва да бъде така проектирана, че да позволява на всяка една държава да оползотворява достъпните си енергийните ресурси по най-прагматичния и ефикасен за нея начин, като свързаността между държавите ще спомогне да я споделяме ефективно и да постигнем социално-икономически предимства за обществата ни“, заключи на финала Кирил Темелков.
Източник: МЕ, БТА





