Карфиолът е чудесна нисковъглехидратна и нискокалорична алтернатива на ориза. Около 57 г карфиол съдържа 13 калории, а същият грамаж ориз съдържа 8 пъти повече калории.Може да се приготви карфиолен ориз – трябва да се нареже глава карфиол на няколко части и да се настърже с ренде или с кухненски робот. Може да се готви на среден огън с малко мазнина до омекване.
„Оризът“ от броколи е подобен на кариоления ориз и сходното съдържание на калории.Богат е на витамин „С“. 57 г броколи осигуряват повече от 25% от препоръчителната дневна доза. Те могат да се нарежат с кухненски робот или настържат на ренде, след което да се задушат.
Здравословни алтернативи, с които да заменим ориза
Киноата, сварена в количество от 90 грама, съдържа четири пъти повече протеини в сравнение със същото количество сварен ориз. Тя съдържа всичките 9 незаменими аминокиселини, от които тялото се нуждае. Източник е на магнезий и мед, които участват в здравето на костите и забързват метаболизма.
Ечемикът е вид зърнена култура, която е близка на пшеницата. Външността му напомня на овес и има характерна текстура със землист вкус. Със своите приблизително 100 калории в около 81 грама варен ечемик, той предлага сходен енергиен принос като равното количество бял ориз.
Ечемикът се отличава с по-високо съдържание на протеини и фибри. Ечемикът е богат на различни хранителни вещества. Около 80 грама предоставя над 10% от дневната препоръчителна доза ниацин, цинк и селен.
Нарязано зеле е отлична алтернатива на ориза. Зелето е храна с ниско съдържание на калории и въглехидрати с мек вкус, който пасва на много кулинарни стилове. То е богат източник на витамини „C“ и „K“. Половин чаша осигурява 31% и 68% от дневната препоръчителна доза.
Източник: puls