Затягат контрола по шенгенските граници! А ние за къде се гласим?! Договорени са проектопланове за по-строги проверки на шенгенските граници за влизане в ЕС и около него в случай на извънредни здравни и други ситуации.
На 6 февруари Европейският парламент и Европейският съвет постигнаха временно споразумение относно реформите в Шенгенската зона за свободно движение. Която позволява на гражданите на ЕС да пътуват свободно между държавите.
В съобщение за медиите Европейският съвет обяви, че макар граничният контрол да е „крайна мярка“, за „възможността за въвеждане на общи мерки“ е необходима по-силна рамка за проверки.
Реформите се отнасят най-вече до граничните ограничения по време на извънредни ситуации, свързани със здравето – като кризата с Covid-19, незаконната миграция и потенциалните заплахи за сигурността.
Съветът на ЕС отбелязва, че „по време на пандемията Covid-19 ЕС е бил в състояние да издаде само необвързващи препоръки към държавите членки“.
„Безпроблемното движение през вътрешните ни граници и сигурността на външните ни граници са двата крайъгълни камъка на Шенгенското пространство“, заяви белгийският министър на вътрешните работи Анелис Верлинден. „Днешното споразумение за основен ремонт на Кодекса на шенгенските граници ще изясни и укрепи тези два стълба“, заяви г-жа Верлинден, чието правителство понастоящем е ротационен председател на Съвета на ЕС.
Реформите планират да позволят на държавите по-голяма гъвкавост при управлението на техните граници, за да се справят с временни кризи, като например:
Ограничаване на броя на граничните пунктове или на работното им време с цел борба с масовата миграция. Включително по външните граници на ЕС
Въвеждане на незабавен граничен контрол за период до един месец. С възможност за подновяване за максимум три месеца, „когато е налице сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност“.
Въвеждане на планиран контрол за период до шест месеца с възможност за подновяване за максимален срок от две години. Този граничен контрол може да бъде удължен допълнително. В „сериозни извънредни ситуации във връзка с продължаваща заплаха“. За периоди до една година едновременно.
Разрешение за връщане на незаконно пребиваващи граждани на държави извън ЕС от граничните зони обратно „в държавата членка, от която са пристигнали директно“, ако има съществуващо двустранно споразумение между двете държави
Твърда външна граница в случай на здравна криза. Съветът на ЕС отбелязва, че „по време на кризата с коронавируса ЕС е бил в състояние да издава само необвързващи препоръки към държавите членки“. Новите ограничения могат да бъдат свързани с „тестване, карантина и самоизолация“
Кога ще влезе в сила реформата?
Реформата първо ще трябва да бъде одобрена от представителите на държавите членки в Европейския съвет. След това тя ще трябва да бъде потвърдена от Европейския съвет и от Парламента. Все още не са определени дати. И се очаква процесът да отнеме няколко месеца.
А ние за къде се гласим?!
Резонен е въпросът – за къде тогава се гласи България, при такова затягане на мерките? И при продължаващата критика за контрола на миграцията, при все, че новите мерки за затягане на контрола в голямата си част ще бъдат свързани именно с нея.
По-рано премиерът Николай Денков каза, че е разговарял с премиерите на Германия, Нидерландия, Словения, Финландия относно приемането на България в Шенген и еврозоната.
Част от тях са от най-предпазливите по отношение на бюджетите. Разказах им как изглежда фискалната картина на България – ниският външен дълг, ниският дефицит, очакваме инфлацията да бъде по правилата на Маастрихт до края на годината и ще имаме подкрепа от тези държави, когато дойде време за обсъждане. Работим за 1 януари 2025 г., подчерта той.
Източник – Connexion/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News Showcase
Още новини четете в секция Свят