Незаконното строителство в местността „Баба Алино“ край Варна е било констатирано още преди две години, но към момента броят на сградите в района е нараснал значително.Това заяви временно изпълняващият длъжността началник на ДНСК Георги Даракчиев.
По думите му съвместна проверка на ДНСК, район „Приморски“, Регионалната дирекция по горите и Икономическа полиция е констатирала нарушенията още преди близо две години.
„Констатирано е незаконно строителство на много ранен етап. По него е трябвало да бъдат издадени заповеди за спиране и последващо премахване“, посочи Даракчиев.
Той уточни, че компетентен орган в случая е Община Варна, тъй като става дума за строежи от пета и шеста категория.
При първоначалните проверки през 2024 г. в района е имало значително по-малко постройки.
„Установени бяха около 20 сгради. Оттогава до момента мащабът на строителството значително е нараснал“, обясни той.
По думите му след първите сигнали до общината са изпращани указания за предприемане на действия, но въпреки това строителството е продължило.
Даракчиев посочи още, че част от сградите разполагат с удостоверения за търпимост, издадени през 2023 г.
Той подчерта, че такива документи се издават само за строежи, изградени до 31 март 2001 г. и отговарящи на определени законови изисквания.
„Удостоверението за търпимост не е разрешение за строеж и не узаконява сградата, а само удостоверява статута ѝ“, уточни той.
По негови данни около 20 от сградите в комплекса попадат в тази категория.
Сред въпросите, които институциите ще изясняват, е как в района са изградени електро- и водоснабдяване при липса на разрешителни за строеж.
„Извършени са проверки на инфраструктурата и са изискани документи от експлоатационните дружества. Към момента не е установено тя да е незаконна“, каза Даракчиев.
По разпореждане на Министерството на регионалното развитие ДНСК започва цялостна проверка на всички удостоверения за търпимост, издадени в Община Варна от началото на 2023 г. до момента.
„Ще проверим дали това е изолиран случай или има и други подобни практики“, добави той.
Той уточни, че за сградите в комплекса трябва да бъдат издадени заповеди за спиране и последващо премахване, които подлежат на съдебно обжалване. Едва след влизането им в сила може да започне премахване на постройките.
SafeNews припомня, че Олег Невзоров, соченият за бос на украинската групировка КУБ, изградила незаконния „град“ край Варна, излезе с първо публично изявление, часове след като Бойко Рашков обяви, че е напуснал България.
Източник: bTV





