Витамин К е може би най-малко известният витамин в човешкото тяло. Той обаче е доста необходим. Спомага за синтезиране на някои протеини, намиращи се в кръвната плазма, бъбреците и костите.
Витамин К съществува естествено под две форми:
К1 (филохинон) и К2 (менахинон). K1 се придобива от зеленолистни зеленчуци, а същевременно К2 може да се намери във ферментирали храни. Също така, нашите тела синтезират K2 от чревната флора или бактерии.
Как той влияе на организма?
Протеините, които той синтезира са важни най-вече за кръвта. При недостиг може се образуват синини или кървене.
Съединявайки се с витамин D, той набавя калций за костите като ги прави по-силни. Ниските нива на витамин К могат да доведат до фрактури.
Наред с това, предпазва от калцификация на артериите и вените. Той също намалява риска от заболяване от рак на простатата, както и Алцхаймер.
Витамин К действа благоприятно на сърцето , укрепва костната плътност и възстановява здравето на устната кухина. Освен това той намалява риска от инфекции.
Експерти препоръчват дневнта доза (RDA) да варира в зависимост от възрастта, пола и теглото – просто упътване за възрастни (взето от Национална здравна служба – NHS, Великобритания) е 0.001 мг на витамин К за всеки 1 кг на телесно тегло.
Как да си набавим Витамин К по естествен път чрез храната?
Той се съдържа в редица билки. Такива са градински чай, мащерка, магданоз, кориандър, риган и див лук.
Зеленолистни зеленчуци – къдраво зеле, спанак, сарепска горчица, зеле, зелено цвекло, ряпа
Наблягайте на зеленчукови салати. Приемайте по-често зелен лук, кресон, цикория, маруля, червена маруля, целина и салата айсберг. Не пропускайте поне веднъж седмично брюкселско зеле, броколи, зеле Бок Чой, савойско зеле и карфиол.
Лютивите подправки също го съдържат. Други източници на витамина са аспержи, копър, праз, бамя, кисели краставички, соя, зехтин и сушени плодове.
Източник: Hera.bg