Скандалът за забраната на ЛГБТ пропагандата нараства. „Възраждане“ – Варна публикува списък на позора.
В него фигурират имената на учители, които са се подписали против поправките в закона за образованието, забраняваща „ЛГБТ пропагандата в училище“.
„Публичен списък на варненските учители и директори, подписали се против забраната на джендър агитация в детските градини и училища“, пише в публикация във фейсбук профила на партията, а отдолу са изброени имената на учителите, работно им място и кой предмет преподават.
От партията питат колко родителите са съгласни тези 26 лица да имат досег до децата им, като тук има дори и училищен психолог. И настояват за гаранции, че тези лица няма да вършат противозаконна пропаганда спрямо децата на Варна.
„Родителите могат да поискат обяснение от директорите на училищата, където паразитират въпросните джендъри”, пишат още от партията на Костадинов. И питат: „Подкрепя ли ги Коцев?”
SafeNews припомня, че на 15 август президентът Румен радев подписа закона срещу ЛГБТ пропагандата сред децата в училищата и образователните институции и не наложи вето.
Румен Радев не наложи вето на спорната поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, която забранява „пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в рамките на учебните заведения“.
От президентството тогава обявиха:
„Държавният глава е изразил отношението си към промените в Закона за предучилищното и училищното образование с подписването на указ за неговото обнародване“, съобщиха от прессекретариата на президента, след като се разбра, че законът е „пуснат“.
С решението на Радев, текстът ще бъде обнародван, сочи и съдържанието на „Държавен вестник“ за 16 август.
Законопроектът беше внесен в Народното събрание от партия „Възраждане“.
Той получи подкрепа от абсолтно всички партии без ПП-ДБ, част от ДПС-Доган и малка част от ГЕРБ. Любопитното е, че законпроектът беше приет мълниеносно след общо две четения за само един ден.
Стъпката на Румен Радев е в противовес с призива от комисаря на Съвета на Европа по правата на човека – Майкъл О’Флеърти. Тя противоречи и на апела от Беатрис Фреско-Ролфо, член на комисията по равенство в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Против се обявиха и няколко неправителствени организации и активисти, събрали хиляди гласа в подписка.
Срещу закона с писмено изразени позиции се обявиха някои учители и университетски преподаватели. Пвечето им колеги обаче изразиха подкрепа.
Източник: „СТАНДАРТ“