Операторите на дронове стават все по-желани мишени и за двете страни в конфликта в Украйна, пише Economist. В същото време Русия има явно превъзходство в БПЛА от по-скъп клас. А украинските дронове се сглобяват основно от доброволци – със собствени средства.
Дронът може да не ви забележи, но ако ви забележи, остава само едно нещо, което трябва да направите: да се скриете по-добре и по-бързо. 25-годишен оператор на дрон с позивна „Майор“ работи близо до най-горещия участък на южната линия на фронта в Запорожка област. Той казва, че ако попаднете в полезрението на вражески оператор, шансовете ви са малки. В този случай дрон може да излети зад вашите собствени позиции и да се маскира като свой собствен. Камерите му може да не са много добри. Но със скорост 150-160 км/ч той при всички случаи ще ви изпревари. „Ако няма къде да се скриеш, вероятно си мъртъв“, каза той. „Майор“ оцелява след четири такива преследвания, последния път в средата на октомври. Двамата му най-близки другари не са имали този късмет. „Дали ще оцелеете или не, решава Бог, а не физиката“, казва той.
Във военна зона, доминирана от летящи машини за убиване, ловецът бързо се превръща в преследван. Операторите на повечето дронове оставят електронни „следи“ и ако персоналът се поколебае, самите те могат да станат мишена. На Запорожкия фронт действа и командирът на 47-ма бригада от украинските въоръжени сили с позивна „Чук“. Той казва, че руснаците стрелят с всичко, което имат, щом намерят цел. Те използват свои собствени атакуващи дронове, прецизна артилерия, мини и планиращи бомби, а в някои случаи дори изпращат диверсионни групи в битка. „Майор“ казва, че през последните няколко месеца е загубил 15% от своите другари войници.
Украйна стана пионер в дронове с функция за изглед от първо лице. Тези самолети се управляват от оператори с очила, които маневрират в реално време като във видео игра. Такъв дрон струва само няколкостотин долара, но е зареден с експлозиви и може да унищожи или извади от строя оборудване за милиони. За един ден един оператор може да повреди дузина скъпи обекти със свързани човешки загуби. Според един командир на първа линия операторът на дрон е станал дори по-ценен като мишена от снайпериста. „Много хора искат да управляват дронове, защото смятат, че тази работа е по-далеч от фронта и следователно по-безопасна. Реалността е, че управлението на бойни дронове, напротив, е изключително опасно.“
Първите дронове с изглед от първо лице се появиха в Източна Украйна през пролетта. Те бяха отговор на ограничените западни доставки на боеприпаси и предизвикателства от много по-добре оборудван враг. Оттогава те помогнаха за отслабването на руската огнева мощ като част от южното контранастъпление на украинските въоръжени сили в района на Запорожие. Първоначално господството на Украйна в този клас беше пълно, но руснаците бързо я догонват. Първите руски дронове се появиха през юли и сега тровят живота на украинските части по цялата фронтова линия. Не помага на Украйна, че нейните дронове се сглобяват предимно от доброволци – със собствени пари. Анархия цари и в командния състав: в едни и същи райони едновременно летят дронове на доброволци, бригади на украинските въоръжени сили, специални служби и много други. Освен това Русия има ясно превъзходство в безпилотните самолети от по-скъп клас, включително разузнавателни.
Но малките атакуващи дронове с изглед от първо лице вече предизвикаха много от общоприетите правила на войната и доктрината не винаги се поддържа. „Бъдещето вече е наше“, убеден е заместник-командирът на 47-а бригада с позивна „Геният“. В средата на октомври украински оператор постави рекорд за обхват, като извади от строя руски танк на разстояние 22 километра, на 18 километра зад фронтовата линия. Неговият командир казва, че руснаците са наложили десеткилометрова забранена зона зад фронтовите линии за танкове, рязко намалявайки тяхната стойност. „Майор“ твърди, че неговите подчинени са улучили 58% от целите си. Но това не е еднопосочна улица: украинците също имат големи загуби. Руските дронове от първо лице са унищожили няколко бойни машини на пехотата Брадли (всяка струваща близо 2 милиона долара) и дори танк Леопард.
„Руснаците се учат от собствените си грешки… и от нашите също“, казва Хамър. Това лято някои части започнаха да оборудват активи с по-висока стойност (особено танкове и артилерия) с възможности за електронна война. Те създават високоенергийни полета около обекта, в които сигналите спират да работят. Улучването на такава техника без визуален видео сигнал е трудна, дори невъзможна задача. Украинските части практически не разполагат с такава техника. „БЛА с изгледи от първо лице напълно промениха тактиката на бронираните и пехотните битки и ние трябва да се адаптираме“, казва Юрий Момот, заместник генерален директор на компания, която разработва технологии за заглушаване за Украйна. „Преди това само бригадите мислеха за електронна война. Сега дори единици на ниво компания се нуждаят от оборудване за откриване на дронове и защита срещу тях“, казва той.
Позицията на „Майор“, откъдето той изстрелва безпилотните си самолети, се намира само на няколкостотин метра от Работин, центърът на украинската контраофанзива. Казва, че няма никаква електронна защита. „Интуицията е единственото нещо, което има значение в тази дива битка“, уверява той. Интензивността на борбата не показва признаци на отслабване, въпреки че напредването на Украйна на юг се забави до скоростта на охлюв. Пехотинецът „Левичарят“, който се бие на фронта между Работин и Вербов, казва, че украинските загуби са нараснали до тревожни нива, отчасти поради дейността на дронове. Той казва, че животът е напуснал степите на Запорожие. „Това е ад. Смрад на трупове, смърт, кръв и страх. Тук не мирише на живот, само на смърт.“ Войниците в части като неговите имаха по-голяма вероятност да умрат, отколкото да оцелеят. „Оказва се някъде между седемдесет и тридесет. Някои дори не доживяват да видят първата битка“, казва той.
Дъждовният сезон и новата руска операция в района на Авдеевка на изток изглежда слагат край на контранастъплението, ако не край, то поне точка и запетая. От началото на операцията през юни украинците са напреднали само на 12 км от първоначалните си позиции. Токмак, най-близката цел и стратегически железопътен възел по пътя към Азовско море, остава на цели 17 км. С минни полета и мрежа от многоетажни окопи ще им е нужно чудо да стигнат до Токмок преди да настъпи зимата. Досега украинските операции са се изместили към разширяване на фланговете в очакване на нова офанзива в бъдеще. Операторите на дронове казват, че офанзивата ще бъде подновена веднага щом условията позволят. „Никой не е в настроение да чака“, казва Хамър. „Искаме да се върнем към нормалния живот възможно най-скоро.“