Решителните климатични политики са ключът към ограничаване на природните бедствия. Без тях ще продължи нарастването на щетите от наводненията в страната. От 19991 г. насам расте броят на дните със силни валежи. Според почти всички направени изследвания има причинно-следствена връзка между екстремните температури и наводненията.
„България се намира в един от районите, в които се наблюдават вече и ще продължават да се наблюдават засилени екстремни явления. Това води до увеличаване на средната температура. Обемът на водата, която наблюдаваме като количество валежи остава, но в същото време тя се сгъстява като честота”, коментира пред Нова тв Меглена Антонова, ръководител на програмата на „Гринпийс”- България.
Според Антонова причината за зачествяването на природните аномалии е не само в климата и в изсичането на горите. Тя поясни, че гъстите и по-стари гори събират повече вода.
„Валежите няма как да ги контролираме, но горите могат да ни помогнат, ако има по-гъсти и по-стари гори. Те имат функцията да събират повече количество вода. Също така могат да предотвратят ерозията, която допълнително допринася за засилване на ефекта на наводнението”, допълни Меглена Антонова.