Забравете хляба! Ето кой е най-добрият заместител. Въпреки че хлябът е известен със своите многобройни предимства и приятен вкус. Той може да бъде предизвикателство за тези. Които се стремят да поддържат здравословна диета, особено когато става въпрос за отслабване. За щастие има няколко алтернативи на традиционния хляб. Които могат да помогнат при управлението на теглото. Като същевременно осигуряват основни хранителни вещества.
Една такава опция е използването на продукти от ръжено или пълнозърнесто брашно вместо бял хляб и сладкиши.
Тези алтернативи обикновено са по-нискокалорични
и са богати на аминокиселини и полиненаситени мазнини, които са полезни за сърцето. Освен това, те често съдържат повече фибри в сравнение с белия хляб. Което може да помогне за насърчаване на чувството за ситост и да предотврати преяждането.
Друга отлична възможност е хлябът без мая, който не съдържа дрожди и често се прави от съставки като бадемово брашно или кокосово брашно. Този тип хляб обикновено е с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на протеини. Което го прави чудесен избор за тези, които искат да отслабнат. Освен това хлябът без мая често е без глутен, което го прави подходящ и за хора с чувствителност към глутен.
Хлябът с трици е друга питателна алтернатива на традиционния хляб.
Направен е от пшенично брашно с добавени трици. Които са богати на фибри. Тази комбинация може да помогне за регулиране на храносмилането и да насърчи усещането за ситост. Което улеснява контролирането на приема на храна и загубата на тегло.
Диетичният хляб също може да бъде добър вариант. Тъй като обикновено е с ниско съдържание на калории и високо съдържание на фибри. Важно е обаче да прочетете внимателно етикета на хранителните стойности, преди да закупите. Тъй като някои марки могат да съдържат добавена захар или други нездравословни съставки.
През пролетния сезон, когато слънчевата енергия естествено намалява апетита, тялото ви може да се възползва от по-леки ястия. Като замените хляба с една от тези алтернативи. Вие не само ще подкрепите целите си за отслабване. Но и ще дадете на тялото си необходимата енергия и хранителни вещества, за да функционира оптимално.
1. Нахут
Сварявате чаша нахут, заливате го със смес от 250 мл вода и едно яйце. След което смилате всичко старателно в блендер.
Добавяте сол и нарязан копър към сместа. Слагате всичко върху тава за печене на тънък слой и печете до златисто кафяво.
Когато питката се охлади, я нарязвате на парчета. И децата, и възрастните ще харесат тези хлебчета, особено ако им добавите интересни плънки.
2. Ориз
Оризът вместо хляб е добра алтернатива в здравословното хранене. Добър пример са стройните и стегнати японци, които ядат ориза с килограми.
Олекотете своето меню, като замените хляба с ориз. Само гледайте да не е рафиниран. Нерафинираните зърна все още имат твърда обвивка. И съдържат микроелементи и фибри.
Много диетолози подкрепят кафявия ориз. Разбира се, ще трябва да го готвите два пъти по-дълго. А и ще стане малко твърд. И ще има по-кратък срок на годност. Всички тези недостатъци обаче оправдават значителното количество полезни свойства.
За да сготвите правилно ориза, накиснете чаша зърна за една нощ. На сутринта изсипете набъбналите зърна във вряща вода и ги варете 30-35 минути. Увийте тенджерата в кърпа, изчакайте още 10 минути. Исипете в ориза топъл зехтин. Добавете резенчета ябълка и круша, лимонов сок. И мед към купа така сготвен ориз. И ще имате здравословна, засищаща закуска.
3. Паприка (камба)
Срежете този зеленчук на две, сложете между половинките резени пържен патладжан и пресен домат, резен сирене и спанак. И имате чудесен, здравословен сандвич.
4. Патладжан
Нарежете голям патладжан на дебели филийки, запържете ги от двете страни и между тях поставете плънка от сирене, резени домати и настъргани моркови. Дори и най-придирчивите „здравословни“ ще одобрят подобни кулинарни идеи!
С какво да замените хляба, ако искате да се откажете от него
5. Сандвичи
Ако някой от вашите близки е на диета, това не означава, че трябва да се откажете от сандвичите. Просто намерете заместител на хляба. Най-простият вариант са маруля или друг вид листна салата.
Настържете 200 г произволно сирене, добавете към него връзка наситнен магданоз. Подправете с 2 с. л. сметана, сол и черен пипер. Поставете плънката върху листа от маруля. И навийте всичко на руло.
6. Кюфтета
Да, хлябът прави котлетите сочни и меки. Но за целта може да се използват други, по-здравословни съставки.
Най-простата идея е настъргани сурови картофи за месни котлети, или варени картофи – за рибни котлети.
Настърганите тиквички или зеле също ще придадат на котлетите пухкавост и сочност. За сериозно засищане може да изберете ориз, елда, ечемичен булгур. И дори овесени трици.
Например, пуешките кюфтета са вкусно диетично ястие за вашето сезонно леко меню.
Смесвате 500 г пуешка кайма с настърган лук, 3 скилидки чесън, 2 с. л. овесени ядки, сол и черен пипер.
Разбивате каймата старателно с ръце, за да се насити с кислород. И да стане по-мека. След това оформяте кюфтета. И ги запържвате до златисто-кафяво.
Сервирате с домати, краставици и изцедено кисело мляко!
Източник: Actualno.com