Големи глоби са необходими за големи замърсявания. Те трябва да достигнат до ниво банкрутиране на предприятията, при големи щети. Това заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
„За големи замърсявания са необходими големи глоби, до равнище на банкрутиране на предприятия, ако щетите са големи. Отпадъците са много ценен ресурс. Въпрос е на култура, на организация и на политика. Въпрос на пазар е, в който ние да създадем търсене“, заяви Попов в предаването „Тази събота“.
Попов ще вземе участие в акцията по почистването в Созопол. Нейн организатор е Института по океанология към БАН.
„Специално в случая това са автомобилни гуми, които се изхвърлят от рибарите. Рибарските лодки ги използват, за да си омекотяват ударите отстрани, а след това ги хвърлят в морето. Те се разлагат в микропластика, отиват в рибите и ние ги ядем“, заяви категорично Попов.
Попов отново подчерта, че при големи замърсявания, глобите също трябва да са големи.
„Добре е да имаме добре организирана система за разделно събиране на отпадъци. Отпадъкът да може да бъде събиран и изхвърлен, а не хората да не знаят какво правят. Трябва да въведем системата – замърсителят плаща, която не е въведена в България. Ние сме единствената страна в ЕС, в която се заплаща на база данъчна оценка, а не на база на това колко боклук си произвел“, заяви екоминистърът.
Попов посочи, че догодина ще има общини, които ще въведат подхода пилотно.
„Надявам се след 2-3 години да успеем да го въведем в цялата страна. Трябва да въведен компютърни технологии, които да помогнат за това“, каза Попов и добави, че страната ни става все по-чиста.