България се е превърнала в сериозен износител на електроенергия, но причината не е единствено в голямото производство, а и в бързото развитие на батерийните мощности, това заяви бившият заместник-министър на енергетиката Явор Куюмджиев в ефира на NOVA NEWS.
По думите му страната ни вече е сред лидерите в Европа по инсталирани батерии.
„България се превърна в износител на електроенергия не защото произвеждаме прекалено много, а защото имаме много инсталирани батерии, които се зареждат от слънцето“, каза Куюмджиев.
България е сред лидерите по батерийни мощности
Според него страната ни е на трето място по инсталирани батерии, а производството на електроенергия е достигнало много високи нива.
„Ние произвеждаме колосално количество електроенергия“, подчерта той.
Куюмджиев обаче предупреди, че пред енергетиката вече стои ново предизвикателство – капацитетът на електропреносната мрежа.
„Има проблем със запълването на мрежата“
Бившият зам.-министър смята, че в момента основният проблем не е производството, а възможността за присъединяване на нови мощности.
„За мен в момента има проблем със запълването на мрежата на ЕСО и няма как да се извършват нови присъединявания“, заяви той.
По думите му именно това ще бъде следващото голямо изпитание пред сектора. Въпреки това Куюмджиев изрази увереност, че проблемът може да бъде решен.
„Аз съм убеден, че в ЕСО ще се справят с този проблем, защото там са уникални професионалисти“, допълни той.
Коментар за рокадите в БЕХ
Куюмджиев коментира и смяната в Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. Според него е нормално новото управление да подбере собствен екип.
„Нормално е, когато идва нов екип, да подбере хората, с които да работи“, посочи той.
По думите му това не означава, че предишното ръководство не се е справяло.
Той даде положителна оценка и на новия екип в Министерството на енергетиката.
„За мен новият екип в министерството е изграден от професионалисти“, заяви Куюмджиев.
„Трябва да им се дадат 100 дни“
Бившият заместник-министър призова за повече време преди да се правят оценки на новото управление.
„Трябва да дадем 100 дни на новите управляващи“, каза той.
Според него едва след този период може да се коментира реалната енергийна стратегия на кабинета и на министър Ива Петрова.
Куюмджиев подчерта, че енергийният сектор се намира в период на сериозни промени, а натискът върху мрежата и нуждата от модернизация ще бъдат сред ключовите теми през следващите години.
Източник: NOVA NEWS





