Във Франция има ястие, което се яде с покрита с кърпа глава. То се приготвя от градински овес и… пойни птички. Преди това птичките се хранят един месец само със смокини, след което се пържат в бренди на силен огън.
Според едни ястието се консумира с покрита глава, за да се усети по добре аромата му. Според други главата се покрива заради срама от Бога, че са си позволили да ядат божии птички.
Съдбата на градинска овесарка (Emberiza hortulana)
Въпросните пойни птични се консумиратслед поредици от инквизиции. Птиците се държат на тъмно, за да се зашеметят и да изкълват колкото може повече просо. След като угоителният период приключи овесарките ги чака ужасяваща смърт. Накисват ги живи в спиртна напитка – най-често арманяк, след което се изпичат цели.
Според традицията – главата на консуматора трябва да бъде покрита с бяла кърпа. По този начин човешкото деяние било скрито от Божиите очи. Според кулинарните експерти по този начин се концентрира ароматът на ястието, което е само две или три хапки.
Всичко от тялото на овесарките се изяжда в това число костите и вътрешните органи. Хората практикуващи този „гурме ритуал“ твърдят, че вкусът наподобява лешници и дивеч.
Сред високопоставените държавници също не липсват почитатели на угощението с овесарки.
Последното желание на покойния френски президент Франсоа Митеран е да яде именно това. След неговата смърт през 1996 г. Франция забранява и лова, и консумацията на птицата.
Разбира се, наредбата по-скоро остава на документ. Заради големия интерес на клиентите, скъпите ресторанти продължават да предлагат този „деликатес“.
На черния пазар една птичка с дължина 15 см. и тегло не повече от 30 г може да бъде продадена на нарушителите на закона за 130 евро. Звездни готвачи като покойния Антъни Бурдейн се превърнаха в рекламни лица на консумацията на овесарки, приветствайки това традиционно за френската кухня ястие.
В същото време Френската лига за защита на птиците алармира, че популацията на вида намалява с 30% основно заради бракониерския лов.
Франция не единствената страна в която пойните птици са заплашени от избиване заради кулинарните прищевки на човека.
Кипър е разположен на ключов миграционен маршрут за птиците и залавянето им е разпространена практика от години. Според кипърска природозащитна организация над 1 млн. пойни птици, смятани за кулинарен деликатес, се избиват годишно на острова. Голяма част от пернатите се сервират в скъпи местни ресторанти, въпреки че залавянето и консумацията им са строго забранени. Въпреки че голямото черноглаво коприварче (Sylvia atricapilla) e основната цел на бракониерите, в мрежите на острова се улавят над 150 различни вида птици, от които около 80 са застрашени, твърдят еколозите.
И ако следващия път в някой френски или кипърски ресторант ви препоръчат да опитате“нещо специално“, помислете добре дали да си поръчате или ще предпочетете да спасите един птичи живот.
Източник – Seen.bg, Фейсбук групата „Любопитни факти, истории и уникални снимки“