НАСА и Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) планират да изстрелят първия в света дървен сателит в космоса в опит да направят космическите полети по-устойчиви. Сателитът LignoSat е направен от магнолиево дърво, което при експерименти, проведени на Международната космическа станция (МКС), е установено, че е особено стабилно и устойчиво на напукване.
Дървеният сателит е построен от изследователи от университета в Киото
и компанията за дърводобив Sumitomo Forestry, за да тестват идеята за използване на биоразградими материали като дърво, за да видят дали те могат да действат като алтернативи на металите, от които са направени всички сателити днес.
„Способността на дървото да издържа на тези условия ни изненада“, каза Коджи Мурата, ръководител на програмата.
В момента се финализират плановете за изстрелване на дървения сателит
с размер на ръка с американска ракета това лято.
Както посочват учените, дървесината не гори и не гние във вакуума на космоса, а се превръща във фина пепел при повторно навлизане в земната атмосфера, което я прави много добър избор за бъдещи сателити.
„Всички сателити, които навлизат отново в земната атмосфера, изгарят и създават малки метални частици, които ще се носят в горните слоеве на атмосферата в продължение на много години“, каза Такао Дои, японски астронавт и аерокосмически инженер в университета в Киото, пред Observer.
„В крайна сметка те ще повлияят на околната среда на Земята“, заключи Дой.
Скорошни изследвания от Университета на Британска Колумбия, Канада, показват, че алуминия е риск за озоновия слой, който предпазва Земята от вредното лъчение на Слънцето.
След като тестваха дървесината на Земята, изследователите от Киото изпратиха проби на МКС за една година.
Учените откриха, че има много малко щети по дървото от МКС, защото няма кислород, който да го изгори, или живи същества в космоса, които обикновено биха го причинили да изгние.
Тествани са различни видове дървесина, но магнолията излезе на върха и сега се използва за изграждането на дървения сателит на Киото.
Източник: BBC /Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News