Японец, за когото се твърди, че е прекарал най-дълго време в света в очакване на своята смъртна присъда, беше оправдан. Съобщението идва от адвокатският му екип, като с това се слага край на търсенето на справедливост от семейството му след неправомерна присъда за престъпления, извършени преди близо 60 години.
Окръжният съд в Шизуока оправдава 88-годишния Ивао Хакамада при повторен процес за четворно убийство извършено през 1966 г.
„Беше сладко да чуеш думите „невинен“ в съдебната зала“, казва Хидеко Хакамада, сестра на неправомерно осъдения Хакамада, която се бори от десетилетия да изчисти името на по-малкия си брат.
„Когато чух това, бях толкова развълнувана и щастлива, че не можех да спра да плача“, казва тя на телевизионен брифинг.
Хакамада прекарва 45 години в затвора в очакване на изпълнението на своята смъртна присъда, преди съдът да разпореди освобождаването му и да назначи повторен процес през 2014 г. Това се случва на фона на съмнения относно доказателствата, на които се основава присъдата му.
Бившият боксьор, който живее със сестра си след освобождаването си, е бил обвинен, че е намушкал до смърт бившия си шеф и семейството му, преди да изгори дома им.
Въпреки че за кратко признава за убийствата, той оттегля самопризнанието си и пледира невинен по време на процеса, но въпреки това е осъден на смърт през 1968 г., наказание, потвърдено от Върховния съд на Япония през 1980 г.
Норимичи Кумамото, един от тримата съдии в съда в Шизуока, осъдили Хакамада на смърт, подава петиция до Върховния съд за повторно разглеждане на делото през 2008 г., но молбата му е била отхвърлена.
Адвокатите на Хакамада твърдят, че ДНК тестове върху окървавени дрехи, за които се твърди, че принадлежат на техния клиент, показват, че кръвта не е негова.
Правозащитната организация Amnesty International приветства освобождаването от отговорност като „ключов момент за справедливост“ и призова Япония да отмени смъртното наказание.
„След като претърпя почти половин век неправомерно лишаване от свобода и още 10 години в очакване на повторното му съдене, тази присъда е важно признание за дълбоката несправедливост, която той претърпя през по-голямата част от живота си“, казват от Amnesty.
„Това слага край на вдъхновяваща битка за изчистване на името му“, се добавя в изявление.
Висшият говорител на правителството, главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши, е отказал да коментира случая, но е признал решението на съда в Шизуока.
Източник: Ройтерс