ВСС мъдри за промените за Конституцията. Заседанието може да се гледа тук.
Членовете на кадровия орган се събраха извънредно. А заседанието бе свикано от министъра на правосъдието Атанас Славов.
Текстовете влизат в парламента
Гласуват промените в Конституцията. Това ще стане на извънредно заседание на ресорната комисия в парламента. Депутатите се събират за първи път, за да
гласуват текстовете по същество. Основните промени бяха внесени от „Продължаваме Промяната – Демократична България“, ГЕРБ-СДС и ДПС.
Сред основните промените ограничаване правомощията на главния прокурор до административен ръководител на Върховната прокуратура. Освен това се предвижда повишаване на независимостта на съдебния Инспекторат.
Новите текстове засягат сегашния ВСС чрез отделяне от него на Прокурорски съвет с мнозинство от членове, избирани от парламента. Промени има във формирането и правомощията на служебните правителства.
Разделение за националния празник
Едно от предложенията за промени в Конституцията е Националният празник да бъде променен като дата. Така, вместо 3 март, това да е 24 май. ГЕРБ няма да
подкрепи вписването на 24 май като национален празник . Това заяви лидерът на партията Бойко Борисов пред журналисти в Народното събрание преди дни.
“Казах за 3 март. Няма да го подкрепим. Не затова, че не сме за 24 май, а не трябва да се бият празниците. И 3 март и 24 май, Съединението – изключително светли празници, за да стават място за спор, раздор или политика”, коментира той.
Правилата
Депутатите гласуваха процедурните правила, по които ще се приемат измененията в Конституцията. За процедурните правила бяха 107 народни представители, против” – 48, а един гласува с “въздържал се”.
В хода на разискването депутатите приеха редакционни поправки. С една от тях се дава право на всеки народен представител да прави предложения. Това може да
става само между първо и второ четене. Редакционната поправка бе направена от председателя на Комисията по конституционни въпроси Радомир Чолаков.
Народното събрание обсъжда и приема на три гласувания в различни дни промените в Конституцията. На първо гласуване законопроектът се разглежда, след като
Народното събрание изслуша доклада на комисията. Законопроектът е приет на първо гласуване, ако за него са гласували три четвърти от всички народни
представители. При новото разглеждане законопроектът се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички депутати.
Между второ и трето гласуване не се правят предложения по текстовете. След второто гласуване комисията по конституционни въпроси представя текста за трето
гласуване. Тогава може да има само редакционно-технически поправки. Третото гласуване е предвидено да бъде в цялост и поименно.