Все по-малко ученици избират да се явят на държавен изпит по математика. Това показват данни от последния бюлетин на Института за пазарна икономика (ИПИ).
През тази година само около 1400 ученици, или приблизително 2,9% от всички зрелостници, избраха да положат изпита, което представлява спад от около 18% в сравнение с миналата година.
Тази тенденция е особено тревожна предвид нарастващото значение на математическите умения за различни работни позиции на пазара на труда.
Все по-малко ученици избират да се явят на държавен изпит по математика
Макар че матурата по български език и литература е задължителна за всички зрелостници, втората матура е по избор и много ученици, особено тези в по-малките населени места, избират предмети като чужди езици вместо математика.
Резултатите от изпитите показват, че учениците, които се явяват на матура по математика, обикновено се представят добре, като средният резултат за страната е Много добър (4,91).
Общините с най-високи резултати са предимно такива с малко на брой явили се ученици, но също така включват големи градове като Гоце Делчев, Долни Дъбник и Бургас.
Спадът в броя на учениците, които избират да се явят на матура по математика, може да се дължи на факта, че много ученици, особено тези извън елитните специализирани училища, не се чувстват уверени в способността си да преминат успешно изпита.
Тази липса на интерес към математическото образование може да възпрепятства развитието както на високоспециализирани математически кариери, така и на широк кръг от професии, които изискват стабилни математически познания и умения.
Експертите от ИПИ твърдят, че подобряването на качеството на образованието по математика в училищата трябва да бъде приоритетна и дълго отлагана мярка, към която властите трябва спешно да се обърнат.
Източник: 24 часа