Обикновената пропорционална избирателна система, която беше приета през 2016 г., но ще бъде приложена едва сега, осигурява за първи път възможност за гърците, живеещи в чужбина, да гласуват в местата, в които живеят. За тях ще бъдат разкрити 99 секции в 35 страни, съобщава „Вима“.
В консулството на Гърция в София също ще има секция, предаде БТА. Гласуването в чужбина ще бъде в събота, а не в неделя.
Над 21 хиляди гръцки граждани са се регистрирали общо за гласуване в чужбина, съобщава „Нафтемборики“.
От 18 на 17 години беше намалена през 2016 година възрастта, от която гръцките граждани придобиват право на глас.
С тази промяна се увеличи броят на младежите-гласоподаватели от 17 до 21-годишна възраст, които ще гласуват за първи път на тези избори. Той достигна до 438 595, съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ.
Малко над 9,8 млн. души е броят на избирателите, имащи право да гласуват на тези избори, обяви гръцкото министерство на вътрешните работи. 21 529 избирателни секции ще бъдат открити за тях. Те ще останат отворени от 7:00ч. до 19:00ч. на 21 май.
Променената избирателна система ще бъде основната особеност на тези избори. Твърде вероятно е тя да се окаже и причина този вот да не остане последен за тази година.
Водещите политически кандидати се стремят да управляват самостоятелно и не са особено склонни на коалиции, пишат медиите в южната ни съседка.
Така е много вероятно да не бъде съставено правителство след първите избори. От друга страна, по-вероятно е това да стане на евентуалния следващ вот, тъй като системата за разпределяне на гласовете ще бъде различна и ще облагодетелства първата партия.
За да сформира правителство, водещата партия ще се нуждае от близо 50 процента от вота на гласоподавателите утре, а при втори избори биха ѝ били достатъчни около 37 на сто, пояснява ЕРТ. Според изчисленията на телевизия Скай тези проценти са съответно 46 и 38 на сто.
Според избирателния закон, който е наследство от управлението на СИРИЗА и премиера ѝ Алексис Ципрас, предстоящите парламентарни избори тази неделя ще се проведат по системата на обикновеното пропорционално представителство, пише в електронното издание на в. „Катимерини“.
Данните от социологическите проучвания сочат, че е много трудно да се избегнат втори избори, уточни във Вторник „Скай“.
Ако се стигне до тях, те ще бъдат по изборния закон, приет от настоящото мнозинство на партията „Нова демокрация“, а именно този на системата на подсиленото пропорционално представителство. Така, чрез тази система, водещата партия има допълнителна възможност да получи самостоятелно властта, като вземе повече депутатски места, отколкото й се полагат пропорционално според вота.
Необходимото за съставяне на правителство мнозинство от първата партия е от 151 депутатски места в парламента, съставен от общо 300 места. Съгласно системата на обикновеното пропорционално представителство за тази цел ще е необходим процент, близък до 50 на сто. Той зависи от гласовете за партиите, останали под прага от три процента за влизане в парламента, посочва ЕРТ.
В чистата форма на обикновеното пропорционално представителство всеки спечелен процент се умножава по 300 и така се получава броят депутатски места. Например 15 процента дават 45 места. Ако в края на разпределението останат незаети места поради закръгляне нагоре или надолу, то тези места отиват при партиите с най-голям остатък, разяснява гръцката медия „Етнос“.
Основната особеност на тази избирателна система от 2016 г. е, че тя почти изключва еднопартийното мнозинство, коментира ЕРТ. Ако обаче първата партия води със значителна разлика, то тя не може да бъде пренебрегната.
Според мнозина наблюдатели обикновеното пропорционално представителство обаче води до продължително безвластие, докато според привържениците му то е най-демократичната избирателна система.
Коренната промяна в избирателния закон от 2016 г. се крие в премахването на „бонуса“ от най-много 50 места за първата партия. При повторни избори ще се приложи именно тази преразпределителна система. Тогава, в случай, че събере 40 процента от гласовете, първата партия би получила допълнителни 50 места. При резултат от 25 на сто би се сдобила с още 20 места, а останалите 280 места биха се разпределили пропорционално. При събрани над 25 процента, водещата партия получава по 1 допълнително място (освен бонуса от 20 места) за всеки 0,5 процента отгоре (най-много до 50 места). Същото се прилага и в случай на коалиция от партии.
Тази система дава възможност на партията събрала 37% да състави самостоятелно правителство.
Най-рано в навечерието на следващата седмица, в края на неделния ден, ще стане ясно как ще се развият политическите събития за властта в Гърция.