Схемата за придобиване на „Топлофикация София“ е класическа схема, по която по време на прехода се приватизираха много апетитни дружества. Първо нарочно задлъжняваш дружеството, след което го прибираш на безценица. Обърнете внимание, че през 2021 г. задълженията на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“ са 47 милиона лева, а само година по-късно задълженията стават 700 млн. лева. Петнайсет пъти повече! Новият мажоритарен собственик ще определя всичко, цени, доставчици, мениджмънт и пр. Това е заобиколно придобиване на „Топлофикация София“ от частна корпорация, със съдействието на държавата, под управлението на ПП.
Това пише в свой пост журналистът Петър Волгин. Той е поповод една от поредните изумителни статии на Калина Андролова, политически анализатоР, за която писа SafeNews.
Sхемаджиите очакват бюджетът на ПП да мине в парламента. След което БЕХ ще продължи да потъва тихичко, а “Топлофикация София” ще се окаже с нов собственик. “Булгаргаз” има вземания от “Топлофикация София” в размер на 750 млн. лева. Отделно БЕХ има вземания от “Топлофикация София” в размер на около 800 млн. лева. Общо това са 1 милиард и 550 млн. лева.
За заобиколното придобиване на „Топлофикация София“
В проектозакона за държавния бюджет в член. 109, ал. 1, Министерство на финансите предвижда държавата да придобие вземания на БЕХ и “Булгаргаз” от “Топлофикация София” с номинален размер до 1 600 000 000 лева. Това ще стане по цена, определена от независим оценител.
Какво означава това?
Това означава, че преди да бъде извършена сделката за покупко-продажбата на тези вземания, лицензираният оценител ще трябва каже колко всъщност струват тези 1 милиард и 600 милиона лева вземания. Тази оценка ще се основава на риска и възможностите за събираемост на вземанията и може да стигне например до 50-60% от реалната им стойност. А защо не и по-малко. Най-вероятно БЕХ ще изкупи вземанията на “Булгаргаз”, за да поеме целия финансов удар.
И така обективно погледнато фактурите по номинал 1 милиард и 600 милиона лева ще бъдат продадени като обезценени за оперативно ползване от ресорното министерство. Oстаналата част от парите до размера на номинала ще се превърнат във финансова загуба за БЕХ, тоест холдингът ще се декапитализира.
TТова е началото на публикацията на Андролова, разкриваща схемаджийските комбинации за придобиване на дружеството.
Още новини четете в секция България.