Лятото е в разгара си, а през последните седмици термометрите регистрират температури около и над 40 градуса. Това наложи обявяването на оранжев код за опасно горещо време почти в цялата страна. За радост на едни и за съжаление на други, които се справят по- трудно с жегите прогнозите вещаят горещите вълни да се повтарят и през следващия, по начало по- топъл месец Август. Но освен рисковете от опустошителни пожари, на които ставаме свидетели високите температури са опасни и за здравето на хората.
Независимо от това дали се чувстваме отлично или сме с някакви хронични здравословни проблеми, винаги трябва да имаме едно наум и да не подценяваме горещините, тъй като те носят и своите рискове.
Когато телесната ни температура се повиши вследствие на прекомерно излагане на слънце, това може да доведе до топлинен удар, който си е спешно състояние. При него тялото ни спира да се охлажда адекватно, усещаме слабост и замайване, промяна в сърдечния ритъм.
В най-голям риск от горещините са най-възрастните и най-малките, защото те имат нарушена възможност за адаптация към високите температури и по-голяма вероятност да се дехидратират. Ако имаме хронични заболявания също трябва да се пазим повече през лятото и да ограничим престоя си навън. Особено опасни са и периодите, в които температурите и през нощта остават високи, което от своя страна не дава възможност на тялото да се възстанови от жегата.
Но за да разберем повече за рисковете от горещото време, как да се предпазим от топлинен удар и как да реагираме в случай, че ние или наш близък получи такъв, екипът на SafeNews разговаря с кардиолога д-р Иван Томов от Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:





