Летните вируси започнаха да циркулират. Към тях се прибавят и диарийни оплаквания, като в рамките на ден-две минават. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ. Той обясни, че през лятото започваме да се срещаме с комарите, кърлежите и като се комбинира със стреса от температурите и струпването на много хора на едно място, тогава се получава неприятна реакция на организация.
За инфекциите от морската вода,
доц. Кунчев обясни, че всичко, което чете и слуша в последните дни още веднъж се убеждава, че българите са странни хора, че с особен ентусиазъм и злоба оплюваме българското и родно Черноморие.
Ешерихия коли дори в момента и в Кранево няма, увери той.
„Да не говорим за плажовете на Варна и Албена, за които няма никакви проблеми и отклонения. Вземат се проби два пъти месечно от всички плажове, така че когато се налага се учестява контролът и се увеличава броят на изследванията“, коментира доц. Ангел Кунчев.
Според него инцидентът в Кранево е неприятен, но това била най-малката беля, която можела да стане.
90% от случаите на летни вируси идват от храната и от неизмити ръце.
Морската вода няма как да доведе до летни инфекции и вируси. Основното остава личната хигиена. Навсякъде около нас има бактерии, но въпросът е дали ние ще им даде шанс да се развият и да станат опасни за нас.
По-рано доц. д-р Атанас Мангъров, епидемиолог и педиатър, препоръча при замърсени води хората да не се къпят.
По повод на информацията от РЗИ-Добрич за наличие на „чревни ентерококи“ и „ешерихия коли“ в морето при плажовете на пункт Кранево – централен и пред снек-бар Казабланка епидемиологът обясни пред SafeNews, че обикновено такива замърсявания са локални и краткотрайни.
„Там става дума за фекално замърсяване, което се дължи на аварии в отходната система на съответното селище. За съжаление по нашето Черноморие все още има места без пречиствателни станции и фекалните води се изливат направо в морето. А онези места могат да се разберат, че са такива, като се натръшкат една част от почиващите. Навсякъде са съответните здравни санитарни служби, които осъществяват контрол върху качествата на морската вода и в повечето случаи са наясно, къде какво се случва“, обясни д-р Мангъров.
Източник – БНТ