Австралийски изследователи от университета La Trobe откриха нов токсин, отнемащ живота на повече от един милион деца всяка година. Екипът за първи път дешифрира триизмерната структура на токсина EspC, произвеждан от бактериите E. coli от щама EPEC. Този токсин действа като своеобразна „молекулярна ножица“, разрушавайки протеиновата структура на чревните клетки.
За първи път е разшифрован смъртоносният механизъм, който бактериите E. coli (Ешерихия коли) използват, за да унищожат червата.
Това обяснява тежките форми на диария, които Изследването е публикувано в научното списание Gut Microbes.
Особено тревожен за изследователите е фактът, че EPEC остава основната причина за диарийни заболявания при децата в развиващите се страни. По данни на СЗО около 1,3 милиона деца на възраст под пет години умират всяка година от последиците на такива инфекции.
Ситуацията се влошава от нарастващата резистентност на бактериите към антибиотици, което значително намалява възможностите за лечение.
Професор Бегоня Ерас, ръководител на изследването, подчерта значението на откритието. Разбирането на механизма на действие на токсина отваря пътя към разработването на нови, по-ефективни лекарства. За разлика от традиционните широкоспектърни антибиотици, които унищожават полезната микрофлора, новите лекарства ще могат специфично да неутрализират опасния токсин, без да нарушават баланса на чревната микрофлора.
Чревната микрофлора играе ключова роля в човешката физиология.
Характеризирането на нейната структура и функция има значение за здравето и болестите, като оказва влияние върху храненето и затлъстяването, мозъчната функция, алергичните реакции, имунитета, възпалителните заболявания на червата, синдрома на раздразненото черво, развитието на рака, сърдечните заболявания, чернодробните заболявания и др.
Източник – Gut Microbes/Превод:SafeNews