В последната неделя от месец март преминаваме към лятното часово време. Това ще стане в 03:00 часа през нощта на 29-ти срещу 30-ти март. Тогава трябва да преместим стрелките на часовника с час напред и ще спим с един час по-малко. Към астрономическото време ще се върнем отново на 25-ти срещу 26-ти октомври 2025 година.
SafeNews припомня, че преходът към лятното часово време се осъществява с цел да се спести енергия и да се използва по-ефективно дневната светлина. С този ход се цели да се намали използването на изкуствено осветление и отопление.
Смяната на часовото време води до по-ниски разходи за електроенергия и по-малко замърсяване на околната среда.
Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция и по конкретно от Бендамин Франклин, който е първият посланик на САЩ във Франция.
Той пише писмо до редактор на вестник “Парижки журнал” през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. 51% от българите предпочитат лятното часово време.На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война, като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка.
Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.
В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Лятното часово време тази година ще остане в сила до 25-ти октомври.
На 26-ти октомври 2025 година се връщаме към астрономическото време.Тогава часовниците се превъртат отново с 1 час назад.