През последните седмици бебе и млад мъж починаха след заразяване с менингит, а лекари се борят за живота на други две деца. И въпреки че случаите на заразени с менингококова инфекция към момента не са много, сериозността на заболяването привлече вниманието на медии, лекари, политици и най- вече родители.
На фона на тревожната информация както за починалите, така и за заразените, обзети от паника родители трескаво търсят ваксини срещу менингит из цялата страна. Но ваксини НЯМА! Оказа се, че у нас е регистрирана една, единствена ваксина, срещу няколко групи менингококи, които според лекари са “отговорни” за около 30 на сто от случаите. За останалите 70% препарат в страната ни НЯМА. Такъв не е регистриран и не се внася.
В извънреден брифинг на управляващото мнозинство, бившият министър на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов заяви, че проблемът е сериозен и, че е недопустимо да има ваксини, а у нас децата да умират.
Но за да разберем повече за самата инфекция, какво представлява менингита, какви са неговите симптоми, как се лекува и за важността от ваксините, екипът SafeNews разговаря с педиатъра д-р Ралица Калинова от Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Какво е менингит
Менингитът, е заболяване, което се характеризира с възпаление на менингите – защитните мембрани, покриващи главния и гръбначния мозък. Чести причинители са вирусните и бактериалните инфекции.
Менингитът може да засегне хора от всички възрасти, но някои групи, като бебета, юноши или хора с отслабена имунна система за по-застрашени. Бактериалният менингит се счита за по-тежък от вирусната форма. Заболяването може да доведе до тежки усложнения, а в някои случаи дори и до фатален край. Ето защо ранното диагностициране и правилно лечение са от решаващо значение.
Симптоми на менингит
Характерните признаци за заболяването могат да варират в зависимост от вида му. Най-общите симптоми за менингит включват силно главоболие, скованост във врата, повишена телесна температура, чувствителност към светлина, гадене и повръщане, сънливост, поява на кожен обрив в някои случаи.
Лечение на менингит
Назначаването на определен терапевтичен подход е строго индивидуално за всеки случай. Предвид се взимат особености като вида менингит, тежестта на заболяването, възрастта на пациента, общото здравословно състояние и наличието на други заболявания или усложнения.
В масовия случай лечението е насочено към елиминиране на конкретния причинител и облекчаване на симптомите характерни за заболяването.
Бактериалният менингит изисква незабавна медицинска помощ. Лечението основно е антибиотично, като изборът на препарат зависи от вида бактерия причинител на менингита.
Вирусният менингит, от друга страна, изисква лечение с антивирусни лекарства.
Гъбичния менингит се третира респективно с противогъбични лекарства.
Неинфекциозният менингит изисква лечение, насочено към отстраняването на основния причинител.
Изключително важно е да потърсите незабавно медицинска помощ, ако имате симптоми, подсказващи менингит. Ранното диагностициране и лечение са от жизненоважно значение за предотвратяване на усложненията и подобряване на състоянието на засегнатия.