Гладуването заради отслабване и пости може да причини значително увреждане на организма. Човешкият организъм може да оцелее без храна известно време, преди гладът да причини значителни вреди на организма. Всъщност се смята, че когато се провежда правилно и под лекарско наблюдение, гладуването предлага редица ползи за здравето на хората. Но тези ползи може да не се проявят при кратки или по-продължителни гладувания, показва ново изследване.
Новото проучване на изследователи от Европа и Обединеното кралство установява, че са необходими повече от три дни, за да може всички основни органи да променят производството на протеини по начин, който може да се прояви в по-добро здраве при участниците, които са предприели седемдневно гладуване само на вода.
Тези промени са последователни при всички 12 здрави участници (пет жени и седем мъже), на които е взета кръв преди, по време и след седмичното гладуване.
„За първи път можем да видим какво се случва на молекулярно ниво в организма, когато постим“, обяснява Клаудия Лангенберг, епидемиолог от Лондонския университет „Куин Мери“. „Резултатите ни предоставят доказателства за ползите за здравето от гладуването за загубата на тегло, но те са видими едва след три дни на пълно ограничаване на калориите – по-късно, отколкото смятахме досега.“
Това е дълъг период от време за лишаване на човешкия организъм от калории. Той внася някои сериозни рискове, които може да не си заслужават желаните резултати.
Study Reveals a Major Drawback to The Health Benefits of Fasting https://t.co/8wVypJ0gra
— ScienceAlert (@ScienceAlert) March 6, 2024
Когато се провежда безопасно и под наблюдението на здравен специалист, гладуването може да носи ползи за здравето. Но трябва внимателно да се обмислят и недостатъците му за всеки отделен човек. Лекарите обикновено съветват децата, тийнейджърите, бременните, хората с диабет или хранителни разстройства да не участват в периодично гладуване.
При гладуването съществува риск от дехидратация. Около 20% от обичайния ни прием на течности идва от храната, така че хората трябва да приемат и много вода.
През последните години многобройни изследвания показват, че периодичното гладуване – за разлика от продължителното гладуване в изследването – може да подобри някои аспекти на човешкото здраве. Сред тях са намаляване на теглото, понижаване на кръвното налягане, подобряване на костната плътност и контрол на апетита. При някои експерименти дори са открити доказателства, че изпитването на глад за кратки периоди от време може да забави естествения процес на стареене и евентуално да удължи живота на човека.
Въпреки всичко това учените имат много ограничена представа за това какво всъщност се случва с човешкия организъм, докато той се адаптира към гладуването. Клиничните проучвания по темата са ограничени, което означава, че здравните специалисти не разполагат с основани на доказателства съвети, които да дават на пациентите.
Най-новото изследване установява, че от всички 3000 белтъка, измерени в кръвта на участниците, около една трета показват „дълбоки системни промени“, след като са консумирали само вода в продължение на седем дни.
Промените в белтъците, за които се предполагаше, че ще имат най-големи ползи за здравето, обаче се наблюдавали само след три последователни дни на гладуване. Те включват промени в протеините, свързани с подобрения за ревматоидния артрит и сърдечносъдовото здраве.
Резултатите подкрепят предишни проучвания, които също показват, че гладуването изисква няколко дни, преди да стане по-полезно от простото намаляване на приема на калории.
Повечето протеини се връщат към изходното ниво в момента, в който човек започне да се храни отново. Това предполага, че биологичните промени от гладуването трябва да се поддържат за определен период от време, за да се извлекат дългосрочни ползи за здравето.
„Липсата на храна е била съпътстваща цялата човешка еволюция, а телата ни са резултат от процес на селекция за висока метаболитна гъвкавост, за да оцелеят през дълги периоди без нея“, обясняват авторите на изследването. „Резултатите ни дават възможност за систематично идентифициране на потенциалните ползи за здравето от гладуването и превръщането на тези знания в предполагаеми интервенции. Включително за пациенти, които не могат да се придържат към схеми за продължително гладуване или към диети, наподобяващи гладуване.“
Международният екип от учени се надява, че резултатите им ще осигурят важна отправна точка за бъдещи изследвания на гладуването.
Източник – Science Alert/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Здраве