Внимание! Новооткрит астероид с размерите на самолет ще има „много близка среща“ със Земята в събота. И ще можете да я наблюдаваме.
Астероидът 2024 BJ, който астрономите откриха по-рано този месец, ще бъде излъчен на живо, докато се приближава на 354 000 км от Земята. Или по-близо до нас, отколкото е средното разстояние до Луната.
Можете да наблюдавате астероида на живо от 12:15 ч. Гринуичко време по проекта Virtual Telescope. Летящата космическа скала ще достигне най-близката си точка до Земята в 12:30 ч., според НАСА.
Астрономите за първи път откриха широкия 37-метров астероид, наречен 2024 BJ, на 17 януари. Те документираха откритието си на следващия ден. След като изчислиха, че скалата ще премине безопасно покрай нашата планета без инциденти.
Астероидът ще прелети близо до Луната малко преди 9 ч. сутринта по Гринуич, след което ще премине покрай Земята три часа и половина по-късно с приблизителна скорост от 22 850 км/ч.
Въпреки че 2024 BJ ще има „много близка среща“ със Земята, скалата не представлява „никакъв риск за нашата планета“.
2024 BJ е близък до Земята астероид от типа „Аполо“. Което означава, че яйцевидната му орбита пресича тази на Земята. За да достигне най-близката си точка до Слънцето, преди да се обърне и да се разпростре към основния астероиден пояс между Марс и Юпитер.
Астероидите от типа „Аполо“, от които понастоящем са известни над 1600, съставляват по-голямата част от пресичащите Земята и потенциално опасни астероиди.
Но не се страхувайте! 2024 BJ далеч не е достатъчно голям, за да се счита за опасен.
Всъщност изглежда, че Земята е в безопасност от астероиди – поне от катаклизмични, „планети-убийци“ с диаметър над 1 км – през следващите 1000 години.
А ако се случи неизвестен засега астероид-убиец да се промъкне към нас, например откъм блестящото слънце, учените вече имат няколко плана за справяне с подобна застрашаваща Земята катастрофа. Между тях са опити за отклоняване на космическата скала с ракети. Или евентуално с ядрено оръжие, взривено в космоса. Да се надяваме, че никога няма да ни се наложи да изпробваме подобна мисия.
Източник – Live Science/Превод:SafeNews
Още новини чете в секция Живот