Подходящ и закъснял ход нарече бившият министър на външните работи на Република Северна Македония и депутат от ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски решението да не бъде допуснат да влезе в страната българският евродепутат Андрей Ковачев.
На 6 май, пет български граждани, сред които Андрей Ковачев и Милен Врабевски, бяха спрени на ГКПП Ново село, пътувайки към българските военни гробища край Ново село, за отбелязване на Деня на храбростта и българската армия.
„Реакцията на властта в Северна Македония показва две неща. Ако може в страната да не бъде допуснато лице, което не изпълнява условията да бъде добре дошъл гост в държавата, и това е можело да се случи преди 2-3 дни, се поставя въпросът защо не е можело същото да се случи преди 2, 3 или 4 години, когато се разпалиха страстите и се случиха определени унижения към македонския народ. И второто е грешката с подписването на Договора за добросъседство и приятелство с България. От август 2017 г., когато беше подписан този договор, с всеки месец ние доказваме, като две държави, че след подписването му, отношенията ни само се влошават и това е абсурдът, подписвате договор за приятелство и добросъседство, а се случват два пъти повече кавги и недоразбиране“, каза Милошоски по ТВ Канал 5, цитиран от БТА.
Бившият министър на външните работи в правителството на Никола Груевски е категоричен, че Договорът за приятелство и добросъседство с България е асиметричен и в него само Северна Македония прави отстъпки, докато България „дори няма ангажимент да не поставя вето на преговорите на страната с ЕС.
Обяснението на Милошоски за реакцията на председателя на ЕНП Манфред Вебер, който написа в „Туитър“, че категорично осъжда отказа за влизане в Северна Македония на евродепутата Андрей Ковачев на 6 май, и го нарече „безпрецедентен и неприемлив“, е това, че ГЕРБ е член на ЕНП и „защото като аргумент българските евродепутати използват предишната практика“.
„Ако един български евродепутат е идвал на подобни събития през предишни години, а сега му е забранено, се използва лошата предишна практика на тази власт като аргумент против държавата“, каза Милошоски, който е и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, асоцииран член на ЕНП.
Що се отнася до промените в конституцията на Северна Македония, с които в основния закон трябва да бъдат вписани българите в страната, Милошоски коментира, че важното е „дали това искане на България е последно, или ще има още 9 или 10 искания“ в процеса на присъединяване на Северна Македония към ЕС.