Вижте кои са най-големите замърсители в света. Всяка година светът произвежда приблизително 400 милиона метрични тона пластмасови отпадъци. Най-малко 14 милиона метрични тона попадат в океаните, като пластмасите за еднократна употреба съставляват по-голямата част от отпадъците по бреговете.
Сега ново проучване разкрива, че 56 мултинационални корпорации
са отговорни за повече от половината от глобалното замърсяване с пластмаса. Изследователите също установиха, че има пряка връзка между пластмасовото производство на компанията и количеството пластмасови отпадъци, открити в околната среда. Например, ако компания като PepsiCo произвежда 1% от пластмасовата маса в света, тя би била отговорна за около 1% от събраните отпадъци.
„Производството по същество е замърсяване“,
каза пред Guardian Лиза Ердъл, директор на науката в организацията с нестопанска цел The 5 Gyres Institute и съавтор на изследването.
Международен екип от доброволци събра и проучи повече от 1 870 000 парчета пластмасови отпадъци в 84 страни в продължение на пет години, за да идентифицира компаниите, които замърсяват околната среда с най-много пластмасови отпадъци. Установено е, че по-голямата част от събраните отпадъци са опаковки за еднократна употреба. Въпреки това, марката или името на компанията се виждаха ясно върху по-малко от 50% от пластмасовите отпадъци.
„Това показва много добре
необходимостта от прозрачност и проследимост“, каза Патриша Виларубия-Гомез, съавтор на изследването и изследовател на пластмасовото замърсяване в Стокхолмския център за устойчивост.
„Трябва да знаем кой какво произвежда, за да може да поеме отговорност, нали?“
Идентифицираните пластмасови отпадъци принадлежат на 56 мултинационални компании , като 1/4 идва от само шест компании. Две компании за тютюн и тютюневи изделия са отговорни за 2% от пластмасовите отпадъци: Altria и Philip Morris International. Danone и Nestlé са отговорни за 3% от пластмасовите отпадъци, PepsiCo за 5%, а Coca-Cola за 11%.
The Guardian се обърна към Altria, Philip Morris International, Danone, Nestlé, PepsiCo и The Coca-Cola Company.
„Ние се грижим за въздействието на всяка безалкохолна напитка,
която продаваме, и сме ангажирани да развиваме бизнеса си по правилния начин“, казаха от Coca-Cola.
Както съобщава Guardian, компанията се е ангажирала да направи 100% от своите опаковки рециклируеми в световен мащаб до 2025 г. и да използва поне 50% рециклиран материал в своите опаковки до 2030 г.
Nestlé каза пред британския вестник, че е намалила употребата на чиста пластмаса с 14,9% през последните пет години и подкрепя програми по целия свят за разработване на системи за събиране и рециклиране на отпадъци.
„От началото на нашите доброволни ангажименти за справяне
с пластмасовите отпадъци преди пет години, ние значително надминахме пазара в намаляването на необработената пластмаса и увеличаването на възможностите за рециклиране, според последния доклад на фондация Ellen MacArthur“, се казва в компанията.
Danone каза пред британския вестник: „Продължаваме да се стремим да намалим собствения си пластмасов отпечатък – между 2018-2023 г. намалихме употребата на пластмаса с 8%, което се равнява на 62 000 тона, и увеличихме рециклируемостта на нашите опаковки . 84% от нашите опаковки подлежат на рециклиране, повторно използване или компостиране. Ние продължаваме да подкрепяме и настояваме за подобрена инфраструктура за събиране и рециклиране, за да помогнем на потребителите да рециклират.“
Компанията заяви, че подкрепя „амбициозен и обвързващ Глобален договор на ООН
за пластмасите, който ще представлява значителна възможност за отключване и ускоряване на напредъка в кръговата пластмасова икономика“.
Въпреки това, въпреки че много от тези компании са предприели стъпки за подобряване на въздействието си, изследователите на проучването твърдят, че те не са ефективни. Производството на пластмаса се е удвоило от началото на 2000-те и проучванията показват, че само 9% от пластмасата се рециклира.
Изследователите на проучването, някои от които участват в новия кръг от преговори, които се провеждат в Отава, Канада тази седмица относно Глобалната конвенция на ООН за пластмасите, казаха, че техните констатации подчертават спешната нужда от глобален договор, който се фокусира върху ограничаване на производството
Посланикът на Еквадор в Обединеното кралство Луис Вайяс Валдивиесо
каза пред Guardian по-рано тази седмица, че се надява страните да се обединят, за да осигурят международна правно обвързваща мярка за справяне със замърсяването с пластмаса.
„Много е важно сега да преговаряме по този договор. Светът е в тройна криза от изменение на климата, загуба на биоразнообразие и замърсяване. Въпреки това, докато има споразумения за първите две, ние нямаме нито закони, нито глобално споразумение относно пластмасовото замърсяване.“
Източник: The Guardian, Science Advances /Превод:SafeNews