В изложбената зала срещу Кремъл Владимир Путин излиза на сцена. Има бурни аплодисменти, овации. Изненада обаче няма. Поканените гости, много от тях руски знаменитости, официално подкрепят кандидатурата на Путин на президентските избори през март. Лидерът на Кремъл се кандидатира за пети мандат. Публиката тук е твърде доволна. Това е Висшата лига на Путин.
„Путин е изключителен лидер, най-смелият и мъдър човек“, блика режисьорът Андрей Кончаловски
„Руският народ никога не е бил толкова единен в подкрепата си за своя президент“, твърди певицата Надежда Бабкина. „И всеки, който се опита да предотврати това, ще се провали.“
Идеята зад събитието (и тази подкрепа от високопоставени знаменитости) изглежда е да се покаже, че кандидатът Путин е в своя лига:
Путин от Висшата лига
Имайте предвид обаче: това е лига, която той създаде и за която той отговаря. Политическата система на Русия е политическата система на Путин. Неговите правила на играта. Неговото избиране. Най-гласовите критици на Путин отдавна са отхвърлени. Те са или в изгнание, или в затвора.
Което прави изборите тук доста предвидими.
Това не винаги е било така.
Преди 30 години в Москва си спомням, че гледах една от първите предавания на руската телевизия с резултатите от изборната вече Беше за парламентарни избори. Никой нямаше представа кой ще спечели. Никога няма да забравя астролога, който те накараха да направи политическа прогноза.
Наистина доста подходящо, защото преди три десетилетия руснаците имаха звезди в очите си относно демокрацията, свободата и бъдещето на страната си
За избори в Русия днес нямате нужда от астролози или кристални топки. Сега мога да ви кажа как ще завършат президентските избори през 2024 г.: със вълна от любов за Владимир Путин.
Причините за такова доверие?
Първо, въпреки че неговото име няма да е единственото име в бюлетината, съперниците на Путин няма да включват вечни съперници като опозиционния лидер Алексей Навални, който е в затвора. Путин срещу Навални?
Такива мачове просто не са позволени да се случват във Висшата лига на Путин
Вярно е, че друг критик на Кремъл, Борис Надеждин, настоява да бъде включен в бюлетината. Но Надеждин не е Навални. Той внимателно калибрира своите критики към Путин. Смята се също, че има връзки в президентската администрация.
Ако в крайна сметка той се кандидатира, това ще бъде, защото Кремъл е решил, че е в интерес на Путин да се изправи срещу по-критичен съперник.
Второ, в Русия Кремъл контролира телевизията. Путин получава огромно количество ефирно време, през което е много хвален и рядко критикуван. Това е удобно, когато търсите преизбиране.
Има и друга причина Путин да се справи добре.
„Всички подкрепяме решението ви да се кандидатирате на изборите. Защото сте на власт, откакто се помня“, каза Александър, млад руски телевизионен репортер на пресконференцията на Путин в края на годината.
Срещал съм много руснаци като Александър, които не могат да си представят друг в Кремъл. Не защото идолизират Путин. Те просто не виждат алтернатива.
Често съм чувал хора да казват: „Е, ако не Путин, кой тогава?“
Кремъл е създал това. Той изчисти политическия пейзаж, премахвайки всички потенциални съперници на човека, който управлява Русия, като президент или министър-председател, в продължение на почти четвърт век. Правейки това, той гарантира този малък въпрос: „кой тогава?“. Отговор няма.
Когато говоря с хора в град Ржев, на 225 км от Москва, за техните надежди за изборите, мнозина изглежда искат промяна – без да сменят лидера.
„Надявам се нещата да се променят към по-добро, защото сега има застой“, казва млад мъж на име Иля. „Но ако изберете някой нов, този човек може да не се справи с тежестта на управлението. Някой с опита на Путин може да развие страната дори в трудната ситуация, в която се намираме сега.“
Имам големи надежди за изборите, казва пенсионерката Лидия.
„Надявам се, че войната ще свърши и икономиката ще се подобри. Но аз уважавам Путин.“
— Няма ли друг, който да може да му свърши работата?, питам аз.
„Не точно сега“, отговаря Лидия. „Може би Путин ще намери някой по-късно. Но мисля, че той ще бъде на власт още дълго време.“
Дори войната в Украйна и значителните руски военни загуби изглежда не са предизвикали широко разпространено разочарование в руския президент и главнокомандващ
Решението на Путин беше да започне пълномащабна инвазия. Но някои руснаци смятат, че в това време на война техен дълг е да подкрепят лидера си. Те не поставят под съмнение неговите мотиви или последствията. Други приемат официалния разказ/алтернативна реалност, че Западът, а не Русия, е започнал войната.
Срещам една жена в Ржев, която иска да види промяна в Кремъл. Бившата телевизионна журналистка и регионален депутат Екатерина Дунцова наскоро се опита сама да се кандидатира за президент. Тя призова за мир в Украйна, освобождаване на политическите затворници и „хуманна“ Русия.
Централната избирателна комисия на Русия отказа да приеме номинацията й, позовавайки се на грешки в документите й.
„Мисля, че политическата система тук ме възприема като някакъв извънземен обект и не знае какво да прави с мен“, казва Дунцова. „Тъй като се появих изневиделица, системата не разбира коя съм. Затова е решено да ме пази далеч от опасности.“
Сега тя създава нова партия. Не я ли е страх, че системата ще се навие срещу нея?
„Ние не правим нищо незаконно. Ние действаме според закона. Що се отнася до страха, страхът не трябва да надделява. Вярвам в това, което правя. И тази присъда поставя страха на второ място.“
По време на предизборното събитие на Путин разговарям с Маргарита Симонян, главен редактор на RT.
„Лидер на власт в продължение на четвърт век и повече… без проверки и баланси. Не е ли опасно?“
„Това е мантра, която вие, момчета, разпространявате от години“, отговаря тя. „Ако човек е бил на власт дълго време, това не означава непременно, че ще бъде по-лошо, отколкото ако сменяте лидер на всеки четири години. Пол Пот в Камбоджа унищожи една трета от населението си за три години.“
Утешителна мисъл.
Коментарът е на коренспондентът на BBC за Москва Стив Розенберг. Превод: SafeNews
Още новини четете в категорията Свят