Вилнее нова онлайн измама: Непоръчани пратки изпразват банкови сметки!
Драстично увеличеното онлайн пазаруване през празничните дни е повод подли измамници се възползват. Затова бъдете много нащрек! Ако получите обаждане или съобщение за пратка, но не сте поръчали нищо или никой не ви е предупредил за нея, това е почти сигурно е поредната измама.
Ще ви поискат пари, но накрая може да се окажете с източена сметка, защото така извършителите събират данни на дебитни и кредитни карти.
Изключение са само случаите, когато получите колет, за който не ви искат пари, което означава, че това е подарък от ваш близък или приятел!
Според читателката на SafeNews.bg Вили Григорова, която ни писа във Фейсбук, има „още измами и то с поръчани стоки. Без право на преглед, плащаш и вътре – пълни кутии с хартия, но стока няма. Затова никога не поръчвайте артикули от сайт, който няма опция преглед на пратката“, споделя жената в коментарите към публикацията.
Знае се, че в мобилните ни телефони вече пазим всички наши данни. От тези, които доброволно сме публикували в социалните мрежи до тези, които сме запаметили за по-лесно чрез различни наши профили. Включително и на дебитни и кредитни карти, за да плащаме по всяко време.
Затова, който се сдобие с номера ни може да ни предложи какво ли не. От пералня, която сме спечелили, до есемес за изненадваща пратка, която ни очаква в пощата. Накрая винаги се стига до момента, в който трябва да платим, а насреща няма нищо.
„Обикновено тези атаки се случват на кампанийно ниво. Тоест в момента имаме кампания с „Български пощи“, а през годините сме виждали подобни с компании за транспорт и логистика. Тук големият апел към всички зрители е просто да бъдат внимателни“. Това обяви Любомир Тулев, експерт по киберсигурност.
Най-заблуждаващи в момента са измамите, при които е използван изкуствен интелект. Жертвите са заблуждавани с едновременно използване на текст, глас и образ. Но в поведението си крадците на данни си приличат.
„Може да има граматични и лексикални грешки в изказа им, но те обикновено се представят от някаква институция. Имаше опити, в които се използваше името на МВР, НАП, Европол, за да се даде допълнителна легитимност и авторитет на това, което получавате“, допълни Любомир Тулев.
В случая това не е първата измама, при която е използвано името на „Български пощи“ – потребителите трябва да бъдат внимателни.
Oпитът на специалистите по киберсигурност да открият извършителите показа, че дори това да се случи трудно може да им бъде потърсена отговорност, защото в повечето случаи те са извън Европейския съюз и органите на реда в съответната държава не оказват съдействие.
Източник: БНТ