Босненските държавни прокурори наредиха в сряда ареста на подкрепяния от Русия босненски сръбски лидер Милорад Додик и неговите помощници за игнориране на съдебна призовка.
Държавната прокуратура разследва Додик, сепаратисткия президент на автономната сръбска република в Босна, за това, което тя нарича атака срещу конституционния ред. Додик инициира приемането на закони, забраняващи на държавното правосъдие и полиция да влизат в региона.
„Получихме молба от съдебната полиция на Босна и Херцеговина да им помогнем“, каза говорителят на Държавната агенция за разследване и защита Йелена Миовчич.
Додик беше осъден на година затвор за неспазване на решенията на международния мирен пратеник. Той има две седмици да обжалва присъдата.
Не е ясно дали планът е бил задържането на Додик или той да бъде придружен, за да отговори на призовката.
Телевизията на Сръбската република съобщи, че държавното обвинение е разпоредило също ареста на министър-председателя на Сръбската република Радован Вискович. Същото се отнся и за председателя на регионалния парламент Ненад Стевандич. Разпореждането е за игнориране на призовка в случая с посегателството срещу конституционния ред.
В сряда парламентът на сръбския регион се събра в опит да приеме новата конституция на Сръбската република, която ще анулира всички реформи, договорени от десетилетия след подписването на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на босненската война от 1992-95 г.
Сташа Косарац, министър на външната търговия в централното правителство и член на управляващата партия на Додик СНСД, каза, че „противоконституционните институции“ не могат да арестуват босненски сръбски лидери за това, че си вършат работата.
„Никой няма да арестува президента Додик и ръководството на Сръбска“, каза Косарац пред агенция Срна.
Мироопазващите сили на Европейския съюз EUFOR заявиха във вторник, че са започнали да разполагат резервни сили в Босна, за да поддържат стабилността и сигурността.
Кризата в Босна изправи Запада срещу Русия, която заедно със Сърбия и Унгария подкрепи Додик. Москва нарече решението на босненския съд „удар върху стабилността в балканския регион“.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио обаче каза, че действията на Додик подкопават институциите на Босна и застрашават нейната сигурност и стабилност. Той призова партньорите на САЩ в региона „да се присъединят към нас в противодействието на това опасно и дестабилизиращо поведение“.
Изявлението му беше удар за Додик, който се надява, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще бъде благосклонна към сръбската сепаратистка програма.
Международният пратеник за мира и върховен представител за Босна Кристиан Шмид предупреди, че промяната на конституцията е нарушение на мирното споразумение и представлява „сериозна опасност“.
Шмид призова депутатите да отхвърлят „тази атака срещу конституционния ред на Босна и Херцеговина и мултиетническия характер на Република Сръбска“.
Източник: Reuters / Превод: SafeNews