Великобритания готив свой собствен таен план по урегулиране на конфликта в Украйна. Премиерът Киър Стармър възнамерява да ухажва Тръмп с изненада за разходите за отбрана.
Британският премиер заминава за Вашингтон днес, след като е заложил парите на страната си за увеличаване на военния бюджет. Ще бъде ли това достатъчно, за да задържи президента на своя страна?
Киър Стармър готви изненада за Тръмп. Той пази свой собствен таен план за вливане на допълнителни милиарди лири в британската отбрана в такава строга тайна, че дори традиционните съюзници на страната в Америка не знаят за него.
Премиерът на Великобритания пристига във Вашингтон днес вечерта за може би най-важната дипломатическа мисия в кариерата си: да убеди Доналд Тръмп, че Великобритания има сериозни намерения да поеме тежестта на защитата на себе си – и на Украйна – и че Америка не трябва да се отказва. Тръмп прекара първия месец от връщането си на власт в разправа с американските съюзници на Запад, заплашвайки да скъса връзките в областта на сигурността с европейските правителства, които не харчат достатъчно за собствените си армии, и заставайки на страната на руския президент Владимир Путин в мирните преговори за Украйна.
Този шок за трансатлантическия съюз накара британския министър-председател да вземе драматично решение за увеличаване на бюджета за отбрана на Обединеното кралство – до 2,5 % от БВП до 2027 г. от сегашните 2,3 %.
„Стармър се нуждаеше от нещо за Тръмп“, твърди едно от лицата, запознати с въпроса. „На Великобритания беше казано, че изпълнението на желаната от нея функция на мост с Европа ще изисква от нея да вдигне бързо разходите за отбрана и да играе водеща роля в убеждаването на другите европейски партньори да направят същото.“
Тази статия се основава на интервюта с шестима британски служители и няколко други. Те получиха анонимност, за да разкрият тайните обсъждания, довели до инвестицията в отбраната, която Великобритания определи като най-голямата след края на Студената война.
Стармър иска да бъде „мост“ между европейските страни и Тръмп – а внезапната враждебност на президента към Украйна и Европа засили спешността на задачата му.
„Последните няколко седмици ускориха решенията ми“, каза Стармър.
Елемент на изненада
За да се постигне максимален ефект, планът е трябвало да бъде запазен в тайна. Стармър е обсъждал плана насаме с финансовия си министър, канцлера Рейчъл Рийвс, в продължение на седмици, твърдят служители. Но дори най-важните съюзници на Великобритания – да не говорим за министрите от собствения ѝ кабинет – не са били уведомени до последния възможен момент. Екипът на Тръмп е бил информиран за плана за разходите едва във вторник, заявиха пред „Политико“ двама високопоставени британски служители. Единият от тях каза, че Белият дом е бил информиран приблизително по времето, когато Стармър е направил неочакваното си изявление пред парламента, или малко преди това. Хийли, министърът на отбраната на Обединеното кралство, веднага след изявлението на Стармър в парламента побързал да се обади на американския си колега Хегсет и да му съобщи новината.
Дори когато в понеделник вечерта група министри от Обединеното кралство се срещна тайно на Даунинг стрийт, те не обсъдиха съобщението за разходите за отбрана.
„Мини-кабинетът“ – в който влизаха Стармър, Рийвс, Хийли, външният министър Дейвид Лами, вътрешният министър Ивет Купър, канцлерът на херцогство Ланкастър Пат Макфадън и съветникът на № 10 по националната сигурност Джонатан Пауъл – разгледа други области на политиката преди пътуването до САЩ.
Стармър обсъди увеличението на разходите за отбрана само с избрани министри на четири очи, преди всички министри от кабинета да бъдат въведени в читалнята във вторник сутринта и да бъдат помолени да одобрят сделката.
Групата от осведомени хора е била „изключително ограничена“, добави трети служител на Обединеното кралство.
Франция също е останала в неведение: Стармър е разговарял с Макрон по телефона за подробностите едва след като те са станали публично достояние, въпреки факта, че двамата лидери са работили в тясно сътрудничество в подкрепа на Украйна.
Макрон изпревари Стармър в Овалния кабинет с три дни, опитвайки се да възобнови собствения си „приятелски отношения“ с Тръмп във Вашингтон в понеделник, като част от европейската очарователна офанзива, целяща да привлече президента на своя страна.
На пресконференция в Белия дом френският лидер нарече Тръмп „скъпи Доналд“, докато си спомняха за общата вечеря в Айфеловата кула. Въпреки че Макрон си тръгна от Вашингтон, без да получи железните гаранции за сигурност, които Украйна иска от САЩ, настроението беше положително и той се помъчи да благодари на Тръмп за неговото „лидерство“.
Стармър трябва да последва този акт със собствено ухажване на президента.
Британските и френските лидери са в тесен контакт относно планирането на мира в Украйна в епохата на Тръмп и са изготвили проект за изпращане на войски на своите страни за налагане на постоянно примирие в бъдеще. Тази нова международна динамика изисква преосмисляне на отбраната – въпрос, с който се сблъскват и всички европейски правителства. Един от двамата високопоставени служители на Обединеното кралство, цитирани по-горе, заяви: „Това е фундаментална промяна в начина, по който правителството работи в областта на отбраната и сигурността.“
Изкуството на сделката
Има много награди, ако Великобритания успее да спечели ухото на Тръмп – и да не се отклони от курса. Великобритания настоява за по-тесни търговски връзки, включително предложен пакт за изкуствен интелект и критични технологии като част от по-широка икономическа сделка.
„Това не е класическо споразумение за свободна търговия“, казва един британски служител. „Имаме близки и надеждни отношения със САЩ по въпросите на националната сигурност, включително дълбоки технологични връзки. Искаме да разширим това до съвместна работа в други критични технологии. Можем да спечелим технологичната надпревара много по-добре, ако работим заедно, отколкото поотделно.“
Очаква се Стармър също така да призове Великобритания да бъде пощадена от американските вносни мита с аргумента, че двете страни вече имат балансирани търговски отношения.
„Има време да се преговаря и преди въвеждането на митата през април“, добавиха те. „Не искаме търговска война на САЩ със съюзниците, когато от нас се иска да засилим военните си действия и да затворим редиците си срещу Китай.“
Но това ще има своята цена – послушна дипломация. Въпреки че Стармър на моменти противоречи на Тръмп, давайки да се разбере, че Киев не е започнал войната с Русия, той заобиколи въпросите за решението на САЩ от понеделник да застанат на страната на Русия в резолюцията на ООН за бъдещето на Украйна.
Великобритания планира да проведе среща с европейските лидери, на която да обсъди уреждането на конфликта в Украйна.
Това съобщава агенция Блумбърг.
„Великобритания планира да проведе среща с лидерите на европейските страни, за да обсъди преговорите за уреждане на конфликта в Украйна“, се посочва в материала на агенцията. В него се допълва, че срещата може да се състои на 2 март, въпреки че плановете все още могат да се променят и тя да се проведе във виртуален формат. Събитието ще бъде продължение на срещата на върха, проведена на 17 февруари по инициатива на френския президент Еманюел Макрон на фона на възможното изключване на Европа от преговорите за Украйна. В срещата участваха лидерите на Германия, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, както и представители на Европейския съвет и НАТО. Втората подобна неофициална среща на върха се състоя на 19 февруари.
Източник – Politico, Bloomberg/Превод:SasfeNews