Великобритания обвинява ФСБ в мащабен кибершпионаж. „Федерална служба за сигурност на Руската федерация (ФСБ) е компрометирала личните разговори на високопоставени политици и държавни служители. Това е станало по време на постоянни опити за намеса в политическите процеси в Обединеното кралство“. Това е заявил пред депутатите министърът на външните работи на Великобритания Лео Дохърти. Това съобщава Sky News.
Министерството на външните работи на Обединеното кралство е привикало руския посланик.
Дохърти е коментирал:
„Днес мога да потвърдя, че руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) стои зад продължителни усилия за намеса в нашите демократични процеси“.
„Те са се насочили към членове на тази Камара и на Камарата на лордовете, към държавни служители, журналисти и неправителствени организации (НПО). Те са се насочвали към високопоставени лица и организации с ясното намерение да използват получената информация, за да се намесват в британската политика.“
В изявление Министерството на външните работи на Обединеното кралство посочва „Център 18“, подразделение на руските разузнавателни служби ФСБ, като отговорно за редица операции по кибершпионаж, насочени срещу Обединеното кралство.
Star Blizzard, група, за която се смята, че е управлявана от „Център 18“. Е идентифицирана като извършила „селективно изтичане и усилване на публикуването на информация. С цел подкопаване на доверието в политиката в Обединеното кралство и сродни държави“.
Министерството на външните работи заявява, че макар някои атаки да са довели до изтичане на документи, опитите за намеса в политиката и демокрацията на Обединеното кралство не са били успешни.
В изявлението се твърди, че ФСБ, чрез Star Blizzard, е участвала в следното:
-таргетиране, включително чрез spear-phishing, на депутати от различни политически партии поне от 2015 г. до тази година.
-хакване на търговските документи на Обединеното кралство и САЩ, които са изтекли преди парламентарните избори през 2019 г. Преди това приписани на руската държава чрез писмено министерско изявление през 2020 г.
-хакерската атака през 2018 г. срещу Institute for Statecraft. Британски аналитичен център, чиято работа включва инициативи за защита на демокрацията от дезинформация.
-по-скорошната хакерска атака срещу неговия основател Кристофър Донъли, чийто акаунт е компрометиран от декември 2021 г. И в двата случая впоследствие са изтекли документи.
Още новини четете в секция Свят.