Великобритания и Германия подписаха исторически пакт за отбрана, за да се противопоставят на руската заплаха.
Германски самолети за лов на подводници скоро ще патрулират в северната част на Атлантическия океан от шотландска база съгласно пакт за отбрана, подписан от Великобритания и Германия.
Министрите на отбраната се срещнаха в Лондон, за да подпишат това, което Великобритания нарича „знаково споразумение за отбрана“, като пактът е важна стъпка в отговор на повишеното напрежение между Русия и Запада, откакто Русия започна войната си срещу Украйна.
Споразумението е първото официално сътрудничество в областта на отбраната между двете съюзнички в НАТО, които бяха заклети врагове по време на Втората световна война.
Какво представлява споразумението?
Споразумението „Тринити хаус“ има за цел да укрепи европейската сигурност чрез засилване на сътрудничеството както в областта на защитата на инфраструктурата, така и в подобряването на възможностите за нанасяне на удари на далечни разстояния.
„Днес е важен ден за отношенията между Обединеното кралство и Германия и в историята на нашите две страни“, заяви министърът на отбраната Джон Хийли на пресконференция заедно с германския министър на отбраната Борис Писториус.
Необходимостта както Европа да повиши собствената си сигурност, така и Обединеното кралство да играе по-голяма роля в НАТО, „е движещата сила зад нашата отбранителна стратегия на Обединеното кралство, насочена първо към НАТО, и към възстановяването на отношенията на Обединеното кралство с Европа“, каза Хийли.
По силата на споразумението германски самолети P-3C Orion ще оперират периодично от Шотландия и ще имат за задача да наблюдават водите на Северния Атлантик – зона на нарастваща руска военноморска активност.
Обединеното кралство и Германия „готови да се бият и да победят“
Освен това съюзниците ще работят заедно за обезопасяване на критични подводни кабели в Северно море, които са жизненоважни за комуникациите и енергийните доставки в Европа. Длъжностните лица твърдят, че тези стъпки ще осигурят силна и координирана отбранителна позиция. В случай на нападение Писториус настоя, че искат да бъдат „готови да се бият и да победят, ако се наложи“.
„Не трябва да приемаме сигурността в Европа за даденост“, каза Писториус. „Русия води война срещу Украйна, увеличава неимоверно производството си на оръжия и неведнъж е предприемала хибридни атаки срещу нашите партньори в Източна Европа.“
Пактът обаче се простира отвъд патрулирането с подводници.
Споразумението включва и съвместна разработка на ударни оръжия с голям обсег, които се очаква да надхвърлят обхвата на сегашните ракети Storm Shadow на Обединеното кралство. Германската отбранителна фирма Rheinmetall ще създаде завод във Великобритания за производство на цеви за артилерийски оръдия, използвайки британска стомана, като ще създаде 400 работни места.
Задълбочаване на икономическите отношения
Тези индустриални сътрудничества са част от по-широк икономически ангажимент между двете държави, като германските компании се ангажират да инвестират над 8 млрд. паунда (10,36 млн. долара) във Великобритания, което допълнително укрепва двустранните връзки. Не е случайно, че сделката се сключва само няколко седмици преди изборите в САЩ. Европейските държави са по-загрижени за потенциалните промени във външната политика на САЩ в зависимост от победата на вицепрезидента Камала Харис, която се ангажира със запазването на американската ангажимент към НАТО, или бившия президент Доналд Тръмп, който заяви, че ще „насърчи“ Русия да нападне всяка страна от НАТО, която не плаща достатъчно в алианса.
Съюзниците са сила в един опасен свят
„В един по-опасен свят съюзниците са нашата стратегическа сила и ние трябва да правим повече заедно“, заяви Хийли.
Двете държави също така разширяват военното си сътрудничество в Източна Европа. Британските и германските сили, разположени в Естония и Литва, ще проведат съвместни учения, като повишат готовността си за възпиране на евентуална агресия на източния фланг на НАТО.
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews