Борислав Сарафов не трябва да бъде част от Националната следствена служба и съдебната система, заяви депутатът от „Възраждане“ Петър Петров в кулоарите на парламента. Той коментира и мотивите около решението му да остане като редови следовател след подадената оставка от ръководни постове, предаде репортер на SafeNews.
„Още когато участвахме в промяната на Закона за съдебната власт, влязъл в сила на 16 януари 2025 г. с подкрепата на „Възраждане“, беше очевидно, че част от поправките са били насочени към личността на Борислав Сарафов, за да не може той да участва в процедурата по избор на нов изпълняващ функциите, съответно и на нов главен прокурор. Позицията ни остава непроменена и е, че той не трябва да бъде част от съдебната система“, каза той.
По думите на Петров с намерението си да подаде оставка, но да остане като редови следовател, той цели да запази своя функционален имунитет.
„Ние считаме, че неговото оставане в следствието по никакъв начин няма да защити справедливостта, правата на българските граждани и няма да отговори на обществените очаквания. Обществото е генерирало, заради неговите действия и бездействия – огромно недоверие към извършваната от него работа“, каза той.
SafeNews припомня, че Борислав Сарафов обяви в сряда, че е подал оставка от поста директор на Националната следствена служба (НСлС) и заместник на главния прокурор по разследването. По думите му желанието му е да бъде възстановен като редови следовател.
„Време е да се оттегля“: Сарафов напусна ръководството на следствието





