Депутатът от „Възраждане“ Петър Петров коментира в кулоарита на парламента предложението на партията за въвеждане на механизъм за компенсации за потребителите на ВиК услуги при лошо качество на водоснабдяването. По думите му идеята цели изравняване на правата на гражданите, аналогично на вече съществуващи компенсации в електроенергийния сектор, предаде репотер на SafeNews.
„Предложихме механизъм за компенсации за потребителите на ВиК услуги при некачествено водоснабдяване“, каза той.
Той посочи, че подобна уредба вече съществува в сектора на електроенергията.
„Само за пример – чл. 104а, ал. 4 от Закона за енергетиката предвижда компенсации за потребителите при влошено качество на услугата. Ние предложихме аналогичен механизъм и в закона, уреждащ ВиК услугите. За съжаление, предложението не беше подкрепено от останалите политически сили“, заяви Петров.
По думите му в момента съществува неравнопоставеност между различните групи потребители на обществени услуги.
„При електроснабдяването, ако има продължително прекъсване, потребителите получават компенсации. При ВиК услугите обаче независимо дали операторът е държавен, общински или частен – такава възможност липсва“, допълни той.
Петров предупреди, че проблемът с водоснабдяването може да се задълбочи през летните месеци.
„Очаква ни отново водна криза. Въпреки това предложението за защита на правата на потребителите не беше прието от управляващото мнозинство“, каза още той.
SafeNews припомня, че омбудсманът Велислава Делчева изрази позиция по предложените промени в Закона за водите, като изпрати становище до парламентарната комисия по бюджет и финанси.
В него тя поставя акцент върху проблемите в сектора ВиК и необходимостта от по-строга защита на потребителите, справедливо ценообразуване и ефективен контрол върху операторите, на фона на продължаващите високи загуби на вода и нарастващи цени на услугите.





