Напрежението около промените в пенсионната система и изказванията на представители на властта продължава да расте. Темата предизвика остри реакции от „Възраждане“. В кулоарите на парламента депутатът Георги Георгиев каза, че партията настоява за преразглеждане на част от предложените мерки, засягащи доходите на пенсионерите и бъдещите пенсионни права
„След вчерашната комисия по финанси, на която се случи нещо доста притеснително, председателят ѝ г-н Проданов направи изказване, което предизвика сериозен обществен отзвук: „Да сме наясно, че има 2,2 млн. пенсионери и не всички ще умрат от глад заради тези 2 евро на месец.“ След това изказване ние от „Възраждане“ излязохме с декларация, с която го осъдихме“, заяви той
Той подчерта, че управляващите са премахнали само част от предложението си.
„Другата част е свързана с това новите пенсионери да не получават т.нар. ковид добавка. Смятаме, че това предложение също трябва да бъде оттеглено.Когато се отпуска пенсия на новите пенсионери, тя ще бъде с около 30 евро по-ниска в сравнение с тази на хората, които вече са се пенсионирали. След всяка годишна актуализация те ще получават по-малко от останалите пенсионери. При растяща инфлация и повишаващи се цени не може да се намаляват средствата на българските пенсионери или на бъдещите пенсионери“, обясни той.
От „Възраждане“ са предложили няколко мерки, които правителството може да започне да прилага още от утре.
„Могат да започнат проверки за фиктивни ТЕЛК решения, както и да се преразгледа системата на частните пенсионни фондове, в които се управляват милиарди. Вторият стълб трябва да бъде премахнат и средствата да се върнат в ДОО. В Министерството на труда и социалната политика има дефицити, които трябва да бъдат запълнени, каза още той.
SafeNews припомня, че дефицитът в държавния бюджет към края на май достига 2,5 млрд. лв., като само за месец е нараснал с 750 млн. лв., заяви депутатът от „Прогресивна България“ и председател на временната комисия по бюджет и финанси Константин Проданов.





