Официално филмът за „Барби“ не би трябвало да се показва в Русия. Но възможно ли е „Барби“ манията да е завладяла и страната на президента Владимир Путин?
В един търговски център в Москва се издига огромна розова къща. Вътре има розови мебели, розови пуканки и картонени изрезки в реален размер на Барби и Кен, а пред тях – опашка за билети. Западните санкции накараха холивудските студиа да спрат да пускат филмите си в Русия. Но това не спря руснаците – те дават по кината пиратски копия, дублирани на руски.
Разбира се, има схема, разказва коренспондентът в Москва на BBC Стив Росенберг. Хората казват, че са дошли да гледат 15-минутен руски филм. За да избегнат проблеми с лицензирането, някои кина в Русия продават билети за произведени в Русия късометражни филми, но показват пълнометражния филм за „Барби“ като предварителен преглед.
Руското министерство на културата не се радва на този факт
Миналия месец то заключи, че филмът за „Барби“ „не е в съответствие с целите, изложени от нашия президент за запазване и укрепване на традиционните руски морални и духовни ценности“.
„Хората трябва да имат правото да избират какво искат да гледат“, казва Карина пред Росенберг. „Мисля, че е добре, че руските кина могат да показват тези филми за нас.“
„Става въпрос за непредубеденост към културите на другите хора“, допълва Альона. „Дори и да не сте съгласни със стандартите на другите хора, пак е страхотно, ако можете да го гледате.“
Но руският депутат Мария Бутина смята, че няма нищо страхотно в Барби: куклата или филмът
„Имам проблеми с Барби като женска форма“, казва тя пред BBC. „Някои момичета – особено в тийнейджърските си години – се опитват да бъдат като момиче Барби и изтощават телата си.“
Бутина добавя, че филмът не е получил разрешение за показване в руските кина.
„Не нарушавайте закона. Това въпрос към нашите киносалони ли е? Абсолютно. Подадох няколко молби до кината с въпрос на какво основание показват филма“, казва тя.
В отговор на това Стив Росенберг я пита именно за „важността на спазването на закона“: „Русия нахлу в Украйна. Обединените нации казват, че това е пълно нарушение на международното право.“
„Русия спасява Украйна“, отговаря тя. „Тя спасява Донбас“.
Това излиза често от устите на управляващите в Русия. Те описват Москва като миротворец, а не войнолюбец. Те твърдят, че Америка, НАТО, Западът използват Украйна, за да водят война срещу Русия. Това е алтернативна реалност, предназначена да обедини руснаците около знамето.
На фона на нарастващата конфронтация с Европа и Америка, руските власти изглеждаха решени да обърнат руснаците срещу Запада.
От сутрин до вечер държавната телевизия казва на зрителите, че западните лидери са на път да унищожат Русия. Чисто новият учебник по съвременна история за руски гимназисти (задължителен за ползване) твърди, че целта на Запада е „да разчлени Русия и да поеме контрол над нейните природни ресурси“.
В него се твърди, че „през 90-те години на миналия век на мястото на нашите традиционни културни ценности като добро, справедливост, колективизъм, милосърдие и саможертва, под влиянието на западната пропаганда на Русия беше наложено чувството за индивидуализъм, заедно с идеята че хората „не носят отговорност за обществото“.
Учебникът насърчава руските 11-класници да „умножават славата и силата на Родината“
С други думи, Вашата Родина (не Земята на Барби) има нужда от Вас!
В московския мултиплекс има много хора, които все още са отворени към западната култура и идеи. Но каква е ситуацията далеч от руската столица?
В град Шчекино, на 140 мили от Москва, има концерт в местния център за култура. Горе на сцената четирима руски войници във военни униформи свирят на електрически китари и пеят от сърце за патриотизма и руската непобедимост.
Една от песните е за войната на Русия в Украйна.
„Ние ще служим на Родината и ще смажем врага!“ пеят те.
Публиката (почти пълна зала) е смесица от млади и стари, включително ученици, военни кадети и възрастни граждани. Те развяват руски трикольори, които са им връчили.
Докато поп звездите парашутисти пеят патриотичния си репертоар, филмът се прожектира на екрана зад тях
Тук няма Барби или Кен. Има изображения на руски танкове, маршируващи и стрелящи войници и в един момент на президента Владимир Путин в Кремъл.
Патриотичните послания са ефективни. Барби манията не съществува по улиците на Шчекино.
„В момента е важно да се правят патриотични руски филми, за да се повдигне духът“, казва Андрей пред BBC. „Трябва да премахнем западните навици от живота си. Как можем да направим това? Чрез филми. Киното може да повлияе на масите.“
„В западните филми се говори много за сексуална ориентация. Ние не подкрепяме това“, на мнение е Екатерина. „Руското кино е за семейните ценности, любовта и приятелството.“
Но Диана не е склонна да разделя киното на руски филми и чуждестранни филми.
„Изкуството е за всички. Няма значение откъде си“, казва Диана. „И не бива да се ограничаваме с изкуството на една нация. За да станеш по-културен, общителен и по-интересен човек, трябва да гледаш филми и да четеш книги и от други страни.“