Предстои да стане ясно окончателното решение на Европейската комисия относно искането да бъдат удължени ограничителните мерки срещу украинския земеделски внос в пет от държавите от ЕС. Това заяви за БТА министърът на земеделието и храните Кирил Вътев. Сред петте страни с настояване за удължаване на забраната за внос на зърно от Украйна е и България.
По думите на Вътев само три продукта са проблемни.
„Това е доста сложен политически въпрос, не е достатъчно на нивото на Министерство на земеделието да бъде решен. Проблемите на България са само със слънчоглед, слънчогледово нерафинирано масло и със сухо мляко. Ние нямаме проблем с пшеница, царевица, ечемик. Залежава българският слънчоглед в складовете. Сухото мляко, което влиза на много ниска цена от Украйна, сваля цените на българското мляко и то вече е под себестойност“, посочи министърът.
Проблемът според него идва след като Русия излезе от черноморската сделка.
„От тук тръгна проблемът – Украйна не може повече да изнася по море своите наличности от зърнени култури и това трябва да стане по суша, през така наречените коридори на солидарността. В същото време нашата инфраструктура не е в състояние да поеме такъв интензивен трафик. Пристанищата ни във Варна и Бургас нямат капацитет да натоварят такова количество“, посочи Кирил Вътев.
Вътев добави, че ще се търси разрешение да ползваме пристанища на Гърция и Хърватия.
„Проблемът е международен и касае целия Европейски съюз. Всички сме солидарни с Украйна, тя е нападната държава. Нейните големи предприятия за преработка на слънчоглед в момента са извън производствена възможност и от тук тръгва вече големият проблем, тъй като в световен мащаб производството на слънчогледово масло е съсредоточено в Украйна, Румъния и България“, заяви земеделският министър.