Земеделският министър Кирил Вътев отиде при зърнарите, те му поискаха оставката. Той отиде да разговаря с протестиращите производители срещу вноса на зърно от Украйна. Те обаче го посрещнаха с викове „оставка“.
„Имате пет искания, отправени от всички вас. Решенията, които са възможни веднага, са взети. Относно удължаване забраната за внос на украински продукти – има един месец, в който трябва заедно да определим исканията си за количествата, които да допуснем“, заяви Вътев.
Той допълни, че са осигурени 150 млн. помощ за производителите, а други 63 млн. ще отидат за нотификация след одобрение от Министерския съвет в сряда.
Вътев обясни, че не е професионален политик, но много добре познава проблемите от 30 години.
Идвам от полето с тях. Въпросът е как ще ги решим. От войната насам се промениха страшно много неща. Ние сме най-близо до нея и сме едни от най-потърпевшите, заедно с още четири фронтови държави. С огромно уважение се отнасям към вашия справедлив протест – всеки се бори да произвежда и да получи заслуженото, каза земеделският министър.
Вътев обясни, че нито едно от решенията не предполагат моментален резултат. Министърът помоли протестиращите за диалогичност.
„По помощта de minimis има остатък, който се разработва, за да може да бъде пуснато и да бъдат платени парите след подаване на заявления. Всички премиери на погранични държави, включително Денков, водят преговори с министър-председателя на Украйна“, обясни Вътев.
Земеделците настояват за въвеждане на забрана за внос от Украйна на редица стоки, сред които слънчоглед, пшеница и рапица.
Змеделски производители пристигнаха вчера на протест в София. Протестите продължават и днес.
Всички имаме кредити, миналата година ги взехме. А сега никой не ни търси да продадем зърното, жалваха се протесиращите пред SafeNews.
Според тях субсидиите в Гърция и Франция са двойно и тройно по-високи.
Ние не сме конкурентно способни. В момента се вкарва сухо мляко срещу 50 лева, обясниха животновъди.
Кирил Петков иска да яде мляко и месо. Да дойде да види как се гледат животни, призоваха протестиарщите.
Ако искаме да сме бедняци, да чакаме само помощи от Европа. А който работи може да си купи кола, къща, обясняват още от бранша.
Недоволните искат забрана за внос на нерафинирано олио
Земеделци блокират страната и заради вноса на пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти. Те са недоволни от това, че у нас влизат и живи животни, мед и пчелни продукти.
Протестиращите искат завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
Браншът иска изплащане на компенсации
Земеделците блокират страната с искане тези пари да бъдат платени до края на месеца, при това в пълен размер. Средствата са производство вследствие на войната в Украйна. Те настояват и за отпадане на тавана на помощта.
Секторът има искане и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи. Недоволството е и за осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи.
Сред искания са пари за нови държавни помощи за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн. Средства искат и животновъдите и производителите на пчелен мед.