Под звуците на сирените, с развени български знамена и сълзи в очите, хиляди българи се събраха на връх Околчица, за да отдадат почит на Христо Ботев и всички, които жертваха живота си за свободата на родината. И тази година поклонението се превърна в силен урок по родолюбие, показвайки, че паметта за героите продължава да живее в сърцата на поколения българи.
Последните километри от Националния туристически поход „Козлодуй – Околчица“ се оказаха истинско изпитание за участниците. Буря и проливен дъжд посрещнаха походниците в навечерието на финала, но нито лошото време, нито умората успяха да пречупят духа им.
Комендантът на походната колона Мария Йолова разказа, че сутринта е била изключително тежка
„Тази сутрин много валя, децата бяха мокри, но въпреки това нямаше нито една група, която да каже, че няма да повтори. Напротив – всички бяха благодарни и ентусиазирани и казаха догодина да ги очакваме отново“, заяви тя.
Тези думи сякаш най-добре описват смисъла на похода – не просто преход през Балкана, а съпреживяване на саможертвата и идеалите на Ботевите четници.
Тържествената церемония започна с възстановка на последния бой на Ботевата чета и гибелта на великия поет и революционер. Представлението на Национално сдружение „Единение“ върна присъстващите повече от век назад и припомни драматичните мигове, в които България губи един от най-светлите си герои, но печели безсмъртен символ на свободата.
След края на похода Евгени Филипов докладва на кмета на Враца Калин Каменов за успешното приключване на инициативата
Тя му подари китка здравец от името на всички участници – символ на българската сила, здраве и непреклонност.
В емоционалното си слово кметът на Враца разказа за незабравимото посрещане на походниците от стотици деца в подножието на Балкана.
„450 малки воеводи, опълченци и патриоти. Те вдъхнаха кураж на походниците, а част от тях се разплакаха от щастие и вълнение, защото бяха подкрепени от бъдещето“, каза Калин Каменов.
По думите му именно тези деца са надеждата, че Ботевият дух няма да бъде забравен и че българската история ще продължи да вдъхновява идните поколения.
Председателят на Общинския съвет във Враца д-р Владимир Христов също отправи силно послание, като подчерта, че Христо Ботев не е просто национален герой, а част от пантеона на европейските борци за свобода.
„Христо Ботев е символ на онези размирни години през XIX век, когато личности като Лайош Кошут, Джузепе Гарибалди и Елевтериос Венизелос се изправят срещу империите в името на свободата“, заяви той.
Церемонията започна с молебен, отслужен от врачанския митрополит Григорий и духовници от Враца
По-късно в параклиса под паметника беше отслужен и трисагий в памет на загиналите герои. Десетки институции, организации и граждани поднесоха венци и цветя пред величествения паметник на Околчица.
Сред официалните гости бяха народни представители, представители на армията, местната власт, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, посланикът на Япония в България Чикахиса Суми, както и гости от побратимения на Враца френски град Вилньов льо Роа.
Кулминацията настъпи точно в 12:00 часа, когато сирените в цялата страна огласиха България
За минути времето сякаш спря.
На Околчица хиляди хора сведоха глави в едноминутно мълчание в знак на признателност към Христо Ботев и всички знайни и незнайни герои, дали живота си за свободата и независимостта на България.
И докато Балканът пази спомена за последния път на Ботевата чета, всяка година хиляди българи доказват, че подвигът не е забравен. Защото народ, който помни своите герои, не губи пътя си към бъдещето.
Източник: БТА





