„Очевидно е, че този 3-процентен дефицит, който смятахме, че имаме, всъщност ще се окаже доста по-висок“, заяви външният министър Велислава Петрова в първото си телевизионно интервю след встъпването си в длъжност. В ефира на БНТ тя коментира финансовото състояние на страната, процедурата по свръхдефицит и срещите на премиера Румен Радев с европейски лидери.
България влиза в процедура по свръхдефицит
Петрова обясни, че процедурата е механизъм на Европейския съюз за контрол върху прекомерния дефицит и външен дълг на държавите членки.
„Не мисля, че има нещо крайно, но е показателно, че ще трябва да въведем съответни мерки, така че да се вписваме в 3-процентния дефицит“, заяви министърът.
По думите ѝ предстои Европейската комисия да предложи конкретни стъпки, които след това ще бъдат разгледани от Съвета на ЕС.
Ще има мониторинг и възможни мерки
На въпрос дали България може да бъде санкционирана, Петрова посочи, че първоначално ще има период на наблюдение.
„На базата на реакцията на съответното правителство и мерките, които се предприемат, ще има последващи действия“, каза тя.
Министърът отказа да влиза в детайли по финансовата тема и подчерта, че конкретните разговори ще бъдат водени от Министерството на финансите.
Радев получил силна подкрепа в Брюксел
Външният министър коментира и срещите на премиера Румен Радев с европейски лидери през последните дни. Според нея основното послание от разговорите е било удовлетворението на партньорите, че България вече има стабилно управление.
„Тази предвидимост и стабилност на България е изключително ключова“, заяви Петрова.
Тя подчерта, че докато в много европейски държави управлението е трудно заради нестабилни коалиции, България в момента демонстрира политическа устойчивост.
Според Петрова страната ни има потенциал за по-активна роля в региона. „България е готова и има политическия мандат да бъде активен член, който търси да намери регионалната си роля“, посочи тя.
София осъжда удара с дрон в Румъния
Министърът коментира и инцидента в румънския град Галац, където руски дрон падна върху жилищен блок. Тя съобщи, че българското външно министерство е изразило съпричастност към Румъния, а самата тя е разговаряла със съветника по сигурността на румънския президент.
„Напълно осъждаме такъв тип атаки“, заяви Петрова.
„Тези технологии стават все по-опасни“
По думите ѝ инцидентът показва колко рискови са съвременните военни технологии и колко лесно конфликтът може да засегне и други държави.
„Няма как да знаем, че няма да има ситуации с пострадали“, предупреди външният министър.
Тя подчерта, че именно затова Европа трябва да търси диалог и решения за ограничаване на риска от подобни инциденти.
Темата за дефицита тепърва ще се превръща в политическа буря
Признанието на външния министър, че дефицитът вероятно е по-висок от очакваното, идва на фона на все по-острия политически спор за състоянието на държавните финанси. Влизането на България в процедура по свръхдефицит вероятно ще се превърне в една от най-конфликтните теми през следващите месеци.
Източник – БНТ





