Американските военни от военновъздушната база Ванденберг публикуваха съобщение за успешното изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета Minuteman III. В същото време Пентагонът подчертава, че изпитанията са били планирани и ведомството е предупредило руските колеги предварително за намеренията си – каквото и да се случи. Това пише в свой материал Давид Нармания за РИА Новости.
Така се случи, че това е втората новина от началото на септември, свързана с най-страшното оръжие на планетата – ядреното. Трябва да се отбележи, че първият дойде от Русия: най-новите Сармати поеха бойно дежурство.
И това наистина е много добра информационна основа за местните оръжейници. Американският LGM-30 Minuteman III е на въоръжение от 1970 г. и е остарял. Както отбелязва списание Time, „целият флот от междуконтинентални балистични ракети има по-малко изчислителна мощност от смартфона в джоба ви“.
LGM-30, както подобава на ракета, която е на бойно дежурство от половин век, губи от „Сармат“ във всички отношения: обхват, мощност, скорост, способност за заобикаляне на противоракетната отбрана. По-скоро е сравним с Topol, но за разлика от него няма възможност за поставяне на мобилни носители.
И тук, разбира се, бих искал да направя примамливия извод, че Русия изостави САЩ далеч назад в тази област. Това със сигурност е вярно. Освен това революционността на „Сармат“ е призната на Запад. Според Daily Mail появата на подобни оръжия в Русия е направила противоракетните системи безполезни. А колегите им от Newsweek отбелязват, че една такава ракета „е в състояние да унищожи Тексас или Франция“.
Не бива обаче да се забравят две неща. Първо, Съединените щати не поставят междуконтиненталните балистични ракети начело на ядрената си доктрина – американците разполагат повече от половината от разположените ядрени носители на подводници. Планира се този показател да бъде увеличен до 70 процента с приемането на подводници от клас Columbia.
Второ, Minutemen няма да им трябва много време. До 2030 г. планират да ги заменят с по-модерни Sentinels, които според Пентагона трябва да са отговорът на „Сармат“. Да, въпреки че производството им не върви толкова гладко, колкото е планирано във Вашингтон: времето за приемане на новите „Пазители“ в експлоатация вече е изместено с една година и в светлината на липсата на персонал в производството и проблемите с доставките, може да се случи дори по-късно, но отстъпка от този фактор не е възможна.
И всички тези обстоятелства волю-неволю ни връщат към дискусията за възможността Русия да използва оръжия за масово поразяване. Има достатъчно привърженици на превантивния удар с тактически ядрени оръжия, както и противници на дискусиите за това, да не говорим за възможността за тяхното използване.
В тази ситуация бих искал да отбележа, че опитите за използване на оръжия за масово унищожение са опасни, тъй като легитимират всички средства за отговор, достъпни за врага. В случая със Съединените щати и техните съюзници в НАТО това може да бъде масивен ответен удар, изпълнен с пълномащабна ядрена война. В случая с Украйна това е опит за използване на мръсна бомба, което ще има катастрофални последици.
В същото време ядрените оръжия са били и остават коз, достъпен само за няколко сили в този свят. И противниците на Москва трябва да имат ясното разбиране: в случай на достатъчно остра заплаха за руската държавност, това оръжие със сигурност ще бъде използвано без ни най-малко колебание. Защото евентуалните съмнения на Запада в готовността на Кремъл да използва последния аргумент на суперсилите е глобална заплаха за цялото човечество.