Червеното вино много често е наричано „напитката на боговете“. Това не е случайно.
Червеното вино е неразделна част от българските традиции и ритуали.
То идва от корените и религията ни. Християните вярват, че тази напитка символизира кръвта на Исус Христос, пролята на кръста за изкупуването на греховете на човечеството.
Виното присъства на всички празници и тъжни обреди.
То е сред най-често приготвяните алкохолни напитки в домашни условия у нас. Българите имат стари традиции във винопроизводството, а гроздовете, от които се приготвя ароматното безценно вино са присъствали както върху питите и хлябовете, омесени от бабите ни, така и били изобразявани, дърворезбовани и изографисвани в християнските храмове. Виното е познато и като лек, цяр за много болести. Дедите ни са лекували и настинки, и болки, и мъка с греяно вино. С вино и днес тъгуваме, преливайки на помен и на Задушница гробовете на скъпите ни хора, поели своя път към вечността, с вино се и радваме и празнуваме, посрещайки едни от най-съкровените мигове в живота с наздравици с пълни чаши с вино. С пенливото вино изпращаме старата и посрещаме новата година – новото начало, надеждата, промяната.
Всички мислят, че родина на червеното вино е Мелник.
Да, ама не. В Асеновград се предлага всичко всичко това, което редполага владеенето на тайните на винопроизводството, опит и умения, които гарантират превъзходно вино. И то наистина е такова, но не без усилията и труда на винопроизводителите били те домашни майстори, или такива в промишленото производство. Дори опитните винари обаче допускат греши при правене на вино, които могат да имат фатални последствия за питието на боговете. Вижте кои грешки при правене на вино допускат дори опитните винари и как да постъпите следващия път, за да ги избегнете.
Грешки при правене на вино, които и опитните винари допускат
За да се превърне виното в оцет трябва доста да сте се постарали с грешките и да сте напълно начинаещи. При опитните винари това трудно би могло да се случи, но пък те също допускат грешки при правене на вино, въпреки опита, който имат.
Най-вероятно допускате грешка при използване на оборудването
Подгответе се за виното от рано с чисти и подходящи съдовете. Голяма грешка е да използвате всякакви налични шишета и по-големи съдове, за да съберат безценната течност. Виното трябва да съхранявате до ново, за да си имате винаги домашно винце на една ръка разстояние, а за съхранението също са ви нужни правилните съдове.
Как се съхранява червеното вино?
Дори да сте приготвили собственоръчно най-доброто вино, което някога сте вкусвали, важно е да си припомните как се съхранява. На пазара се предлагат различни съдове от безвредна и безопасна пластмаса, която е идеална за дългосрочно съхранение на виното без риск. Внимавайте с употребата на шишета от тънка пластмаса,която е неподходяща за дълго съхранение и която е лесна плячка за гризачите, а това ще рече, че виното ви може да изтече, преди да сте го вкусили. Тези шишета са и за еднократна употреба, така че не рискувайте и здравето си, и вкуса на виното.
Придърждайте се към перфектна хигиена
Деветдесет процента от неуспехите във винопроизводството могат да бъдат проследени до лошо почистване или липса на отлична хигиена. Всяко замърсяване или пропуск в почистването и хигиената могат да се окажат фатални. Дезинфекцирайте всичко, което се докосва до виното, без да пропускате ферментатори, бутилки, маркучи, термометри, лъжици.
А знаете ли от какво значение е водата?
Ако водата от чешмата ви е твърда, съдържа много хлор, много минерали, то пригответе виното с бутилирана вода и не рискувайте с чешмяната, ако не я филтрирате. Чешмяната вода може да остави виното мъгливо или да му придаде вкус, който не желаете, ако е твърде богата на минерали.
Сулфитът също е от значение за виното
Прекаленото бързане и ранното добавяне прекъсват процеса на ферментация, захарта спира да се преобразува в алкохол, в следствие на което виното е твърде сладко и твърде малко алкохолно. Бъдете търпеливи и не бързайте.
Една от най-често срещаните грешки е в подправките
Производството на вино е класика, традиция, които трябва да останат такива. Някои производители се опитват да придадат неочаквани вкус и аромат на виното, добавяйки билки и подправки, които не се оказват винаги подходящи и е възможно да постигнат обратен резултат. Екстравагантността не е най-доброто решение по отношение на виното. Ако ще добавяте различни вкусове и аромати, следвайте изпитани рецепти и не си позволявайте твърде много волност и импровизации.
Вложете чувства при направата на вино, за да не допуснете фатална грешка
Виното е любов. Без да вложите чувства няма как да го направите както трябва
Източник: Actualno