В кои храни има най-много пластмаси? Може би ще се изненадате. „Колко пластмаса ще искате за вечеря, сър? А вие, госпожо?“ Макар това да изглежда като реплика от сатиричен скеч в Saturday Night Live, изследванията показват, че то е твърде близко до реалността.
Според проучване от февруари 2024 г. 90% процента от пробите от животински и растителни протеини са положителни за микропластмаса
– миниатюрни полимерни фрагменти, които могат да варират от по-малко от 0,2 инча (5 милиметра) до 1 микрометър. Всичко, което е по-малко от 1 микрометър, е нанопластмаса, която трябва да се измерва в милиардни части от метъра.
Read „Which foods have the most plastics? You may be surprised“ on SmartNews: https://t.co/FjUA0A7ro8
— Michael Hall (@mhall55nine) April 23, 2024
Дори вегетарианците не могат да избягат, според проучване от 2021 г.
Ако пластмасата е достатъчно малка, плодовете и зеленчуците могат да абсорбират микропластмаса чрез кореновата си система и да прехвърлят тези химически частици към стъблата, листата, семената и плодовете на растенията.
Солта често е опакована с пластмаса.
Проучване от 2023 г. установява, че в грубата хималайска розова сол, добита от земята, има най-много микропластмаса, следвана от черната сол и морската сол.
Според проучване от 2022 г. захарта също е „важен път за излагане на хората на тези микрозамърсители“.
Дори торбичките за чай, много от които са изработени от пластмаса, могат да отделят огромни количества пластмаса. Изследователи от Университета Макгил в Квебек, Канада, са установили, че при запарването на едно-единствено пластмасово пакетче чай във водата се отделят около 11,6 милиарда микропластмасови и 3,1 милиарда нанопластмасови частици.
Оризът също е виновен за навлизането на пластмасата в организма ни.
Проучване на Университета на Куинсланд установи, че на всеки 100 грама (1/2 чаша) ориз, който хората консумират, те приемат от 3 до 4 милиграма пластмаса, а при инстантния ориз количеството нараства до 13 милиграма на порция. (Според изследователите можете да намалите замърсяването с пластмаса с до 40%, като измиете ориза. Това също така помага за намаляване на арсена, който може да бъде високо съдържание в ориза.)
Да не забравяме и бутилираната вода.
Според проучване от март 2024 г. един литър вода – еквивалент на две бутилирани води със стандартен размер – съдържа средно 240 000 пластмасови частици от седем вида пластмаси, включително нанопластмаси.
Опасности за човешкото здраве
Въпреки че микропластмасите са открити в човешкия бял дроб, тъканите на майчината и феталната плацента, човешката кърма и човешката кръв, има много малко изследвания за това как тези полимери влияят върху органите и функциите на организма.
Проучване от март 2024 г. установи, че при хора с микропластмаси или нанопластмаси в артериите на шията вероятността да получат инфаркт, инсулт или да умрат по някаква причина през следващите три години е два пъти по-голяма, отколкото при хора, при които няма такива.
Нанопластмасата е най-тревожният вид пластмасово замърсяване за човешкото здраве, твърдят експерти.
Това е така, защото миниатюрните частици могат да навлязат в отделните клетки и тъкани на основните органи, като потенциално прекъсват клетъчните процеси и отлагат химикали, нарушаващи ендокринната система, като бисфеноли, фталати, забавители на горенето, пер- и полифлуорирани вещества или PFAS, и тежки метали.
„Всички тези химикали се използват при производството на пластмаса, така че ако пластмасата попадне в нас, тя носи тези химикали със себе си“, казва Шери „Сам“ Мейсън, директор по устойчиво развитие в Penn State Behrend в Ери, Пенсилвания, в интервю за CNN. „И тъй като температурата в тялото е по-висока от тази навън, тези химикали ще мигрират от пластмасата и ще попаднат в тялото ни“, казва Мейсън. „Тези химикали могат да бъдат пренесени в черния дроб, бъбреците и мозъка и дори да преминат границата на плацентата и да попаднат в нероденото дете“, каза тя.
Всички видове протеини съдържат микропластмаса
В проучване от февруари, публикувано в Environmental Research, изследователите са разгледали над дузина често консумирани протеини, включително говеждо месо, панирани и други видове скариди, пилешки гърди и хапки, свинско месо, морски дарове, тофу и няколко растителни алтернативи на месото, като хапки, растителни трохи, подобни на мляно говеждо месо, и растителни рибни пръчици.
Панираните скариди съдържали най-много малки пластмасови частици – средно над 300 микропластмасови частици на порция.
Най-слабо замърсените протеини са пилешките гърди, следвани от котлетите от свинско филе и тофуто.
След като сравниха резултатите с данните за консумацията на потребителите, изследователите изчислиха, че средната експозиция на възрастните американци на микропластмаса може да варира между 11 000 и 29 000 частици годишно, като максималната прогнозна експозиция е 3,8 милиона микропластмаси годишно.
Плодове и зеленчуци с високо съдържание на пластмаси
Океаните са пълни с пластмаси и редица изследвания са установили как те попадат в морските продукти, които ядем. По-малко изследвания обаче са разгледали зеленчуци и протеини от сухоземни животни, като говеда и свине, според проучване от август 2020 г.
В проучването, публикувано в Environmental Science, са открити между 52 050 и 233 000 пластмасови частици с размер под 10 микрометра – всеки микрометър е с диаметър колкото дъждовна капка – в различни плодове и зеленчуци.
Ябълките и морковите са най-замърсените плодове и зеленчуци, съответно с над 100 000 микропластмасови частици на грам.
Най-малките частици са открити в морковите, докато най-големите парчета пластмаса са открити в марулята, която е и най-малко замърсеният зеленчук.
Пластмасата е навсякъде
Според неотдавнашен анализ днес в света има зашеметяващ брой пластмаси – 16 000 пластмасови химикали, като поне 4200 от тях се считат за „силно опасни“ за човешкото здраве и околната среда.
Когато тези химикали се разграждат в околната среда, те могат да се превърнат в микропластмаси, а след това и в нанопластмаси – частици, които са толкова малки, че науката десетилетия наред се бори да ги види.
Скорошно проучване, в което е използвана съвсем нова технология, установи, че броят на нанопластмасите в три популярни марки вода, продавани в САЩ, е между 110 000 и 370 000 на литър, ако не и повече. Един литър се равнява на около две бутилирани води от 16 унции. (Авторите отказват да споменат кои марки бутилирана вода са изследвали.)
Предишни изследвания, при които е използвана по-стара технология, са установили само около 300 нанопластмаси в бутилираната вода, заедно с по-големи микропластмаси.
Начини за намаляване на пластмасата
Нивата на замърсяване, открити в бутилираната вода, потвърждават отдавнашния съвет на експертите да се пие чешмяна вода от стъклени съдове или съдове от неръждаема стомана, за да се намали излагането на въздействието на пластмасата, каза Мейсън. Този съвет се отнася и за други храни и напитки, опаковани в пластмасови опаковки, добави тя.
„Хората не мислят, че пластмасата се отделя, но това е така“, каза тя. „Почти по същия начин, по който ние постоянно отделяме кожни клетки, пластмасите постоянно отделят малки парченца, които се откъсват, например когато отворите пластмасовия контейнер за купената от магазина салата или сиренето, което е опаковано в пластмаса.“
Докато науката научава повече за пластмасите, които консумираме, според експертите има неща, които хората могат да направят, за да намалят излагането си на тях.
Старайте се да не ядете нищо, което е било съхранявано в пластмасов контейнер. Търсете храна, съхранявана в стъкло, емайл или фолио.
– Носете дрехи, изработени от естествени материи, и купувайте потребителски продукти, изработени от естествени материали.
– Не използвайте в микровълнова печка пластмасови съдове. Вместо това затопляйте храната на печката или чрез микровълнова фурна в стъкло.
– Ако можете, яжте колкото се може повече прясна храна и ограничете купуването на преработени и ултрапреработени храни, опаковани в пластмаса.
Източник – CNN/Превод:SafeNews