В кои държави хората поглъщат и вдишват най-много микропластмаси?
Микропластмасите (MPs) и нанопластмасите (NPs) са сериозен проблем за околната среда, тъй като са открити в морските екосистеми, храната и питейната вода. Тези пластмасови частици, много по-малки от песъчинка, преминават в диетата ни и оттам в телата ни. Фактът, че микропластмасата вече е навсякъде, поражда опасения за ефектите, които може да има върху нашето здраве.
Сега изследователи от университета Корнел в САЩ
решиха да направят карта на количеството микропластмаса, което хората в 109 страни несъзнателно поглъщат или вдишват . Според резултатите от тяхното проучване жителите на страни от Югоизточна Азия като Индонезия, Малайзия и Филипините поглъщат най-голямо количество микропластмаса. Най-много микропластмаси вдишват жителите на Китай, Монголия и Обединеното кралство .
„Националният прием на микропластмаса е критичен индикатор за замърсяването с пластмаса и рисковете за общественото здраве“, каза съавторът на изследването Фенги Ву, професор по инженерство на енергийни системи в университета Корнел.
Проучването, публикувано в списанието Environmental Science & Technology, се основава на съществуващи модели на данни, които оценяват колко микропластмаса хората неволно поглъщат и вдишват в резултат на разграждането и разпръскването в околната среда на нетретирани пластмасови отпадъци. Изследователите са взели предвид хранителните навици на жителите на всяка страна, както и технологиите за обработка на храните и възрастовата демография. След това те събраха данни за концентрациите на микропластмаса в подкатегории на основни групи храни, включително плодове, зеленчуци, протеини, зърнени храни, млечни продукти, напитки, захари, сол и подправки.
Жителите на Обединеното кралство и Ирландия вдишват
около 791 000 микропластмасови частици на ден, според проучването. В Китай и Монголия обаче нивото е много по-високо – 2,8 милиона частици на ден. Жителите на САЩ вдишват около 300 000 частици на ден, докато жителите на Средиземно море и съседните райони вдишват по-малко. Например жителите на Испания, Португалия и Унгария вдишват между 60 000 и 240 000 частици на месец.
Проучването също така разглежда количеството микропластмаса, което хората поглъщат чрез диетата си във всяка страна. Като цяло проучването установи, че малайзийците консумират около 15 грама микропластмаса на месец – повече от всяка друга страна – като по-голямата част от пластмасовите частици идват от водни източници, като например морски дарове .„Индустриализацията в развиващите се икономики, особено в Източна и Южна Азия, доведе до увеличено потребление на пластмасови материали, генериране на отпадъци и прием на микропластмаса от хора. За разлика от тях индустриализираните страни изпитват обратна тенденция, подкрепена от по-големи финансови ресурси за намаляване и премахване на пластмасовите отпадъци“, пишат изследователите в своето проучване.
Екипът отбелязва, че проучването може да допринесе за разработването на стратегии за намаляване на приема на микропластмаси. Той обаче посочва, че подобни усилия изискват международно сътрудничество и технологична подкрепа за насърчаване на стратегии за намаляване на отпадъците.
Според проучването 90% намаление на морските пластмасови отпадъци
може да доведе до значително намаляване на излагането на микропластмаси, потенциално до 51% в развитите страни и 49% в бързо индустриализиращите се страни.
Проучването е публикувано по повод срещата на международния комитет за преговори по Глобалния договор на ООН за замърсяването с пластмаси , правно обвързващо споразумение, което ще определи глобални правила за производството и изхвърлянето на пластмаси. Очаква се споразумението да бъде финализирано по-късно тази година с акцент върху международното сътрудничество за намаляване на микропластмасата в морската среда.
„Почистването на глобалната система за повърхностни води е маратон, който се влияе от местните индустриални и социално-икономически условия“, казаха изследователите. „Въпреки това, нашата глобална карта, идентифицираща горещи точки на водна микропластмаса, може да помогне и нашето проучване подчертава, че справянето с приема на микропластмаса изисква многостранен подход, включително устойчиви решения за опаковане, прилагане на строги разпоредби за управление на отпадъците и насърчаване на технологии за пречистване на водата“, заключиха изследователите.
Източник: Daily Mail , Phys /Превод: SafeNews