Ужасни последствия от новата ТЕЛК система разкри майка на дете с диабет.
„С тази система за ТЕЛК се орязват правата на хората“. Това каза в подкаста „В центъра на системата“ на БНР Елица Сиракова, майка на дете с диабет тип 1, която заедно с цялото си семейство преживява промените в системата на освидетелстване и след всички перипетии е категорична, че целият процес не улеснява, а затормозява пациентите, близките им и не на последно място – лекарите.
Същото мнение изразява и Пенка Георгиева, председател на Пациентски организации „Заедно с теб“. Тя е категорична, че реално сега проблемите на пациентите са повече от преди.
„Подала съм документи за преосвидетелстване на сина ми на 20 юни 2024 г., като това ще е за 4-ти път, до този момент сме били в картотеката в Пловдив и всичко се случваше много бързо, ясно, имаха конкретни срокове и какво да се направи. Ние сме от Пловдив и сега се оказа, че сме разпределени първо във Видин, след това се оказа, че сме в Белоградчик“, разказва Елица Сиракова.
Перипетиите, през които тя преминава, са много, телефонните разговори, които води, са безкрайни, а резултатът до този момент е нула.
„Стигам тогава до Електронната система за медицинска експертиза, и понеже имам за целта изваден и електронен подпис решавам да проверя движението на нашия случай. Но входът за пациенти не работи! Аз нямам достъп до нея, съпругът ми също има електронен подпис – той не може да влезе – изписва му, че не той е подал документите и затова не може. Но ние имаме законен брак и двамата сме представители на детето“, казва Елица.
В крайна сметка, след като разбира, че лекарите от ТЕЛК в Белоградчик са били в отпуска през целия юли и едва започват обработката на документите, тя си дава сметка, че по всяка вероятност ще получи решението до 20 септември, но това ще доведе до прекъсване на договора и с общината за личен асистент, заради неспазения срок.
„Може би системата трябваше да се пусне пилотно, а също и защо е необходим този електронен подпис – нали разбирате, че с ТЕЛК са главно възрастни хора и самотни – колкото от тях имат електронен подпис и имейл – опитват се да въведат система от 21 век на места, където се живее в 15 век“, разсъждава майката.
„Най-честите сигнали до нас са или за много бързо насрочване на дата, понякога след седмица, и пациентите изпадат в паника,
защото за този срок може да не успеят да подготвят нужната медицинска документация за освидетелстване. Другите случаи са с доста отдалечен срок на дата, като дори имаше случай в медиите за онкоболна жена, която има насрочена дата за ноември месец. Не работят добре тези системи“, казва още председателката на „Заедно с теб“ Пенка Георгиева.
„Добрите намерения, които имаха институциите да въведат този начин на освидетелстване и на определяне на помощи за нетрудоспособност, не проработиха, защото се бързаше и независимо от нашите предупреждения, институциите не се справиха“, категорична е Пенка Георгиева.
„Получаваме десетки сигнали за хаос, за липса на комуникация между пациенти, комисии, като грешката според мен е, че трябваше да се изготви един отделен Електронен портал само за ТЕЛК и да има пилотен проект за това нововъведение за разпределяне на документите на случаен принцип, в няколко града, в които до тогава не са били разкривани подобни лекарски комисии, да се изчистят грешките на електронната система и чак тогава да се пуска системата за цялата страна“, продължава тя.
По думите й звучи много добре, като се каже, че има 146 комисии, удвоени като брой, но те се сформират много трудно.
„На места все още не са обучени членовете на тези комисии, лекарите там не са добре заплатени, смесва се документация на деца и възрастни, а в по-малките градове и трудно се намират ендокринолози – детски и за възрастни в една комисия, а когато няма точна яснота кога постъпват тези заявления, настъпва хаос“, пояснява тя.
„Аз имам предложение като пациентска организация към Народното събрание да се проведе публична дискусия дали не би следвало към системата на ТЕЛК да се включат общопрактикуващите лекари, защото те познават най-добре своите пациенти. Над 430 хиляди са съдбите, които се засягат на хора с увреждания и техните лекари най-бързо биха реагирали и преценили медицински какви са проблемите на заболяването и ще може бързо да се даде препоръка за освидетелстване, освен това имат и достъп до електронната система. Мисля, че в тази посока трябва да се мисли. Ние това предлагаме, говорила съм с общопрактикуващи лекари и те виждат рационалност в това решение, посочва още Пенка Георгиева.
Източник – БНР