Администрацията в Министерството на иновациите и дигиталната трансформация може да бъде по-ефективна с помощта на технологиите. Това не означава обаче, че иновациите ще заменят хората, успокои в ефира на bTV министърът на иновациите и дигиталната трансформация Иван Василев.
Административна реформа
Коментарът му дойде след като новата власт даде начало на дългоочакваната административна реформа и обеща тя най-накрая да се случи, но това да не е за сметка на масови уволнения. Така правителството изчисли, че ще спести публични разходи и ще направи държавата по-работеща.
Всички съкращения ще стават след подробен анализ, а за целта ще бъде създаден Съвет за административна реформа.
„Целта на министерството на първо място е трансформация на икономиката на България към индустрии с висока добавена стойност. Втората голяма задача е трансформация на работата на администрацията като процеси, от една страна, и разработването на дигитални услуги, които да са в полза на бизнеса и на хората“, коментира Василев.
По думите му хората в страната от много време искат електронна държава, но това не се случва.
„Именно затова обединихме Министерството на иновациите и растежа и Министерството на електронното управление, за да има ясна отговорност кое е министерството, което отговаря за тази дигитална трансформация. Така не могат да се прехвърлят отговорностите между институции и на технологичните, иновативни български компании им е ясно откъде могат да търсят подкрепа за своето развитие“.
Министърът обясни, че лично е изследвал различни модели на други страни, които са постигнали ускорен икономически растеж. По думите му те го основават на три основни показателя – достъп до талант, достъп до капитал и улеснение на правенето на бизнес.
Василев сподели, че фокусът им през първите две седмици е бил да направят ново предложение за структура на министерството, което ще представят през следващата седмица.
„Направихме този анализ, за да видим кои звена са най-работещи и как трябва да работи самото министерство, така че да отговаря и да постигне тези амбициозни цели“, обясни той.
Около 600 човека е щатното разпределение в двете министерства, а около 70 са незаетите щатни бройки към момента.
Нова структура
„Следвайки примера на премиера и на вицепремиера за съкращаване на разходите, ще предложим нова структура през тази седмица на обществено обсъждане, която ще покаже детайлно къде и как ще оптимизираме работата на администрацията“, коментира Василев.
Той смята, че чрез технологии администрацията може да стане по-ефективна и по-добре работеща.
„Това не значи обаче, че тя ще замени хората. Значи, че ще бъде в тяхна помощ – както на хората в администрацията, така и на гражданите и бизнеса. Именно това ще се стремим да постигнем с новата администрация“, допълни той.
Източник: bTV





