Преди няколко дни пионерският сателит MethaneSAT беше успешно изстрелян в орбита, чиято мисия ще бъде мониторинг на емисиите на метан на повърхността на Земята, дължащи се на човешка дейност, като се фокусира главно върху операциите по добив на нефт и газ.
Крайната цел е да се помогне за опазването на околната среда
от изменението на климата чрез намаляване на емисиите на метан, един от най-мощните парникови газове.
Сателитът е проектиран от дъщерно дружество на Фонда за защита на околната среда с нестопанска цел (EDF) и ще може да определи количествено общите емисии на метан в големи области на планетата , които други сателити или не покриват, или не могат да открият.
Данните от MethaneSAT ще позволят на научната общност и регулаторните органи да наблюдават емисиите на метан в почти реално време и ще предоставят на заинтересованите страни – граждани, правителства, инвеститори и др. – достъп до данни и възможност за сравняване на резултатите със задължителните цели за намаляване на емисиите.
„Намаляването на емисиите на метан от операциите по добив на изкопаеми горива, селското стопанство и други сектори е най-бързият начин да забавим темпото на глобалното затопляне, докато продължаваме да декарбонизираме нашите енергийни системи“, каза той. Президентът на EDF Фред Круп каза в прессъобщение че за постигането на тази цел „необходими са изчерпателни данни за тези емисии в глобален мащаб. MethaneSAT ще ни покаже пълния диапазон чрез проследяване на емисиите при техния източник.“
EDF е световен лидер в изследванията на метан повече от десетилетие.
Той постави въпроса за емисиите на метан на масата, когато новаторска поредица от 16 независими проучвания показа, че емисиите на метан по цялата верига за производство и доставка на нефт и газ в Съединените щати са с 60% по-високи от изчисленията на Агенцията по околна среда.
„Най-важното оръжие на MethaneSAT е способността му да измерва точно нивата на метан с висока разделителна способност в големи области , включително по-малки, разпръснати източници, отговорни за емисиите в много области“, обясни Стивън Хамбург, научен директор на EDF и ръководител на програмата MethaneSAT.
„Изключително важно е да знаем колко метан идва откъде и как се променят нивата на емисиите“, подчерта Хамбург.
Повече от 150 държави са подписали Глобалния ангажимент за намаляване на метана с цел намаляване на глобалните емисии на метан с поне 30% от нивата от 2020 г. до 2030 г.
Източник: BBC / Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News