Уорън Бъфет, един от най-успешните инвеститори в света, е известен със своята мъдрост. Със сигурност си струва да се вслушате в съветите му, особено ако ви помогнат да избегнете парични грешки. Те ще ви помогнат и да спрете да бъдете бедни.
Ето 10 неща, за които според Бъфет бедните хора прахосват пари, и какво прави той вместо това.
Инвестиции с ниска стойност
„Най-важната инвестиция, която можете да направите, е в себе си“, е казал Бъфет, според Inc. „Така се натрупват знания. Подобно на сложната лихва.“
Един от най-известните съвети на Бъфет, известен като формулата на Бъфет, е всеки ден да си лягаме по-умни. Според Inc. Бъфет препоръчва да се чете. Той прекарва около 80% от деня си в четене и предлага на всеки, който се надява да постигне успех, да чете по 500 страници на ден. Ако в момента инвестирате в нещо различно от себе си, може би е време да преосмислите стратегията си.
Дълг по кредитна карта
Бъфет също е много против дълговете по кредитни карти. Той предпочита да разчита на пари в брой, вместо да използва кредитна карта.
„Имам карта American Express, която получих през 1964 г.“, казва Бъфет пред Yahoo Finance. Но в 98% от случаите плащам в брой.“
Количеството над качеството
„Много по-добре е да купиш прекрасна компания на справедлива цена, отколкото справедлива компания на прекрасна цена“, пише Бъфет в писмото си от 1989 г. до акционерите на Berkshire Hathaway.
Бъфет няма да инвестира в нещо само защото е евтино. Въпреки че той говори за инвестиране в предприятия, това може да се приложи и в ежедневието. Когато давате приоритет на количеството пред качеството, краткосрочните печалби може да не означават много (и да ви струват по-скъпо) в дългосрочен план.
Ненужни разходи
Бъфет не се интересува от това да има най-новите технологии или дизайнерски етикети. Според AP Moneywise той е използвал телефон с копчета за 20 долара в продължение на няколко години, преди да премине към iPhone през 2020 г. Неговият съвет?
„Не спестявайте това, което е останало след харченето, а харчете това, което е останало след спестяването“, според Moneywise.
Нови автомобили
Автомобилите са амортизиращи се активи. Според Kelley Blue Book стойността на повечето нови автомобили спада с 20% през първата година. Затова вместо да купува нов автомобил, Бъфет предпочита да купува употребявани автомобили на намалени цени.
„Истината е, че шофирам само около 3500 мили годишно, така че ще купувам нов автомобил много рядко“, казва той, според Forbes.
Покупки на пълна цена
Дори Уорън Бъфет търси добри сделки. Преди години Бъфет веднъж поканил Бил Гейтс на обяд в ресторант за бързо хранене и използвал купони, за да плати за храната. „Помниш ли как се смяхме, когато пътувахме заедно до Хонконг и решихме да обядваме в „Макдоналдс“? Ти предложи да платим, бръкна в джоба си и извади… купони!“, пише Гейтс в годишното писмо на своята и на вече бившата си съпруга Мелинда за 2017 г. „Мелинда току-що намери тази снимка на мен и „големия харч“. Тя ни напомни колко много цениш добрата сделка“, пише Гейтс, използвайки анекдота, за да премине към дискусия за стойността на филантропията.
Редовни вечери навън
Бъфет има много семпла диета и не обича да излиза много. В биографията на Бъфет, „Снежната топка: Уорън Бъфет и бизнесът на живота“, авторката Алис Шрьодер го цитира да казва: „Обичам да ям едно и също нещо отново и отново и отново. Мога да ям сандвич с шунка всеки ден в продължение на петдесет дни подред за закуска“, съобщава Mashed.
Пропилени възможности
В ранните си години Бъфет се занимава със странични дейности и печели пари, като разнася вестници, продава употребявани топки за голф и полира автомобили, както вече съобщи GOBankingRates. Той също така търсел нови възможности, а когато не можел да намери такива, ги създавал.
Хазарт
По време на среща на акционерите на Berkshire Hathaway през 2007 г. Бъфет нарекъл хазарта „социално отвратителен“, според The Motley Fool.
„Не съм грубиян по този въпрос, но до голяма степен хазартът е данък върху невежеството“, съобщава той, като има предвид данъчните приходи, генерирани от хазарта. „Ако имате излишни пари, не ги прахосвайте за хазарт“.
Живот над възможностите
Когато пазарувате и видите нещо, което ви харесва, се запитайте дали наистина имате нужда от него, или просто го искате. По време на среща в университета „Емори“ през 2009 г. Бъфет каза, че целта му е „да не кара хората да завиждат“. Той също така каза, че не можеш да си купиш здраве или любов и предупреди аудиторията да не бърка разходите за живот със стандарта на живот, според записки от присъствал на срещата студент, които се появиха в блога Underground Value на студента.
Източник – Finance.Yahoo/Превод:SafeNews